23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Konuşması

Şule Gürel 24.04.2016
Sayın Veliler,
Sevgili Çocuklar,
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum.
Ulusal egemenliğimizi temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi bundan 96 yıl önce 23 Nisan günü açılmıştır. Bu Meclis İstiklal savaşını yürüten meclistir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, bu günü çocuklara hediye etmiş ve 23 Nisan'ı sadece ulusal egemenlik değil aynı zamanda çocuk bayramı olarak da ilan etmiştir. Çünkü Atatürk geleceğimizin ve ulusal egemenliğimizin güvencesinin, yarının büyükleri olan çocuklar olduğunu çok iyi biliyordu. Çocuklar bizlerden aldıkları meşaleyi ülkemiz için daha aydınlık, bağımsız, müreffeh, barış ve sevgi dolu yarınlara taşıyacaktır.
Dünyanın ilk çocuk bayramı olan 23 Nisan daha sonra uluslararası nitelik kazanmıştır. BM UNESCO teşkilatı 1979 yılında aldığı bir kararla 23 Nisan’ın "Çocuk Günü" olarak kutlanmasına karar vermiştir. 23 Nisan ülkemizde 1979 yılından itibaren uluslararası bir anlayışla çeşitli ülkelerden gelen çocukların katılımıyla bir festival havasında kutlanmaya başlanmıştır. Burada amaç, dünyanın bütün ülkelerinde yaşayan çocuklara, karşılıklı dostluk, anlayış, sevgi ve saygı duygusunu küçük yaşlardan itibaren aşılamak ve böylece dünyamızın çok ihtiyaç duyduğu barış ve huzurun temellerini oluşturmaktır. Avrupa ve Almanya’da son zamanlarda artmakta olduğunu üzülerek gördüğümüz yabancı düşmanlığı, İslamofobi gibi duyguların yeşermesini önleyecek, barış ve uyum içinde bir arada yaşamayı temin edecek belki de en anlamlı tedbir, farklı kültürlerden çocuklarımızın küçük yaşlardan itibaren birlikte oynamaları, birbirlerini daha iyi tanımaları ve sevmeleridir.
Sevgili anne babalar,
Bu özel gün vesilesiyle sizi, çocuklarınızın başarılı bir geleceğe sahip olmaları için neler yapabileceğinizi bir kere daha düşünmeye davet ediyorum. Çağımızda iş piyasası son derece rekabetçidir ve iş bulmak için yüksek nitelikler gerekmektedir. Vasıfsız kişilerin iş bulması mümkün olamamaktadır. Bu sebeple çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları şarttır. Bulunduğunuz ülkenin sunduğu eğitim imkanlarından çocuklarımızın azami şekilde istifade etmelerini sağlamayız. Çocuklarımızın okul başarısı için her türlü desteği vermeli, okul yönetimi ve öğretmenlerle yakın işbirliği içinde olmalıyız. Çocuklarımızı üniversitelere yönlendirmeli, veya bir meslek öğrenmelerini sağlamalıyız. Okulda başarılı olmak için çocuklarımızın Almancayı çok iyi konuşmaları şarttır. Bunun için çocuklarınızı anaokullarına göndermeniz önemlidir. Ancak elbette köklerimizi ve anadilimizi unutmamalı, çocuklarımızın anadilimiz Türkçeyi en iyi şekilde öğrenmelerini sağlamalıyız. Ninnilerimizi, masallarımızı, atasözlerimizi, şiirlerimizi, edebiyatımızı, türkülerimizi çocuklarımıza öğretmeliyiz. Anadilini iyi konuşamayan bir çocuğun başka dilleri de iyi öğrenemeyeceği bilimsel bir gerçektir. Benim çocuğum zaten evde Türkçe öğrendi gerekçesiyle okullarda verilen Türkçe derslerine katılmamak doğru bir yaklaşım değildir. Evde konuştuğumuz dilin kelime dağarcığı sınırlıdır. Yazı dilini de çocuklarımıza öğretmeliyiz. Anadilimizi doğru olarak ve tüm zenginliğiyle çocuklarımıza öğretmek için okullardaki Türkçe derslerine mutlaka göndermeliyiz. Hem Almanca hem Türkçeyi iyi konuşan ve yazan gençlerimizin iş bulma konusunda daha avantajlı olacaklarını unutmayınız.
Sevgili anne babalar,
Çocuk bayramını kutlarken şehit çocuklarını unutmamalıyız. Aslında, 23 Nisan’ın çocuk bayramı olarak kutlanmaya başlanmasının tarihine baktığımızda, İstiklal savaşı sırasında hayatını feda eden şehitlerimizin çocuklarına, yetim ve öksüz kalan çocuklara yardım amacıyla kurulan Himaye-i Etfal Cemiyetinin faaliyetlerini görüyoruz. Günümüzde de milli egemenliğimizi vatanımızın her karış toprağında korumak için terörle mücadele ederken hayatını kaybeden şehitlerimizin öksüz ve yetim kalan çocuklarına sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Bu vesileyle Şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum.
23 Nisan dahil tüm ulusal gün ve bayramlarımızın coşkusunun yurtdışında da yaşatılması, bu önemli günlerin ne anlam taşıdığının ata topraklarından uzakta büyüyen yeni nesillerimize öğretilmesi ve milli bilincin oluşturulması bakımından büyük önem taşıyor. Bu sebeple, çok sayıda derneğimiz tarafından 23 Nisan etkinlikleri düzenlenmesinden büyük memnuniyet duyuyorum. Biz de Başkonsolosluk olarak yeni binamızda bu kutlamayı düzenledik. Emeği geçen arkadaşlarıma, Türkçe Öğretmenleri ve Velileri İnisiyatifine, sponsorlara ve bu coşkuyu paylaşmak için burada bulunan herkese teşekkür ediyorum.
Tüm çocukların Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tekrar kutluyorum.
Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)