Başkonsolosun Mesajı

Türk Toplumunun Kıymetli Üyeleri, Değerli Ziyaretçiler,

Düsseldorf Başkonsolosluğunun internet sayfasına hoşgeldiniz.

2 Eylül 2019 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu olarak görevime başlamış bulunuyorum. Öncelikle üstlendiğim bu görevden ötürü büyük onur ve mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.

Temsilciliğimizin görev bölgesi Düsseldorf Bölge Valiliğine bağlı bulunan Düsseldorf, Duisburg, Krefeld, Mönchengladbach, Wuppertal, Solingen, Remscheid, Oberhausen, Neuss, Kleve, Metmann, Wesel ve Viersen şehirlerini kapsamakta olup, görev bölgemizde 300 bini aşkın vatandaşımız yaşamaktadır. Başkonsolosluğumuz, bünyemizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, Eğitim Ataşeliği, Ticaret Ataşeliği, Din Hizmetleri Ataşeliği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği ile birlikte vatandaşlarımıza ve Türk kökenlilere hizmet vermektedir.

Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaletinin başkenti olan Düsseldorf’ta 1973 yılından beri faaliyet gösteren Başkonsolosluğumuz bildiğiniz üzere 2015 yılından itibaren yeni hizmet binasına taşınmıştır. Mesai arkadaşlarımla birlikte, güleryüzlü ve çözüm odaklı bir çalışma anlayışıyla, verdiğimiz hizmetlerin kalitesini yükseltmek, sizlerin hak ve menfaatlerini korumak ve karşılaştığınız sorunların çözümüne destek olmak temel önceliğimizdir.

Ayrıca, sizlerle birlikte, ülkemizin Almanya’da en iyi şekilde tanıtılmasını sağlayarak, iki ülke arasındaki dostluk köprüsünü daha da güçlendirmek başlıca hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Bu vesileyle, sizlere verdiğimiz hizmet kalitesini arttırmak için Bakanlığımızın çalışmalarını aralıksız sürdürmekte olduğunu,sizlerden gelen her türlü talep ve önerinin dikkatle değerlendirildiğini, bu amaçla Konsolosluk Çağrı Merkezi, e-konsolosluk gibi uygulamalardan en iyi şekilde faydalanılmasına özen gösterildiğini özellikle belirtmek istiyorum.

Bekleme sürelerinin en aza indirilmesi ve sunulan hizmetin kalitesinin daha da artırılabilmesi amacıyla verilen tüm konsolosluk hizmetleri için 11 Nisan 2016 tarihinden itibaren Başkonsolosluğumuzda randevulu sisteme geçilmiştir. Konsolosluk işlemleri başvuruları içinwww.konsolosluk.gov.trinternet adresinin “randevu” modülünden 09:00-12.30 veya 13.00-16.00 saatleri arasında her başvuru sahibi adına ve her işlem için ayrı ayrı randevu alınması gerekmektedir.

Başkonsolosluğumuzdaki işlemlerinizin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için www.konsolosluk.gov.tradresinden randevu alabileceğinizi ve sorularınız için Konsolosluk Çağrı Merkezi’nin (+49 30 30 80 70 90) 7 gün 24 saat hizmetinizde olduğunu hatırlatmak isterim. Ayrıca hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında Başkonsolosluğumuzu telefonla (+49 211 45 47 80) arayabilir, Başkonsolosluk servislerimize ise, randevu sistemi ile yapılan vatandaş başvurularının sona erdiği 15:00-16:45 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Hatların yoğunluğu nedeniyle ulaşamamanız durumunda, her türlü soru, sorun, öneri ve dileklerinizi bize e-posta yoluyla (konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr) iletebilirsiniz.

Aynı şekilde Başkonsolosluğumuzun resmi internet sayfası (http://dusseldorf.bk.mfa.gov.tr)ile facebook (https://www.facebook.com/TC.Dusseldorf.Baskonsoloslugu/), twitter (https://twitter.com/TCDuesseldorf) sayfalarını takip ederek, tüm faaliyet ve duyurularımızdan haberdar olabilirsiniz.


Bu duygu ve düşüncelerle, şahsım ve çalışma arkadaşlarım adına sizlere esenlikler diliyor,
sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Ayşegül Gökçen Karaarslan

Başkonsolos


Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 12.30 / 13.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, tebligat evrakınızı ve e- devlet şifrenizi mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
28.2.2022 Karnaval
15.4.2022 Paskalya Arifesi
18.4.2022 Paskalya
2.5.2022 Ramazan Bayramı 1. Günü
26.5.2022 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
6.6.2022 Küçük Paskalya
16.6.2022 Yortu Bayramı
3.10.2022 AFC Milli Günü
1.11.2022 Azizler Yortusu
26.12.2022 2. Noel Günü