Ratingen Koruyucu Aile Etkinliği

Alaatin Temür 09.02.2014
Köln Başkonsolosumuz Hüseyin Emre Engin,
Essen Başkonsolos Yardımcımız Sayın Ahmet Davaz,
Değerli çalışma arkadaşlarım,
Umut Yıldızı Derneği Başkanı Sayın Kamil Altay,
Aramızda bulunan Değerli Koruyucu aile mensupları,
Değerli basın mensupları,
Hanımefendiler, beyefendiler,

Ratingen’de gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğe katılımınız için teşekkür ediyor, hepinize hoşgeldiniz demek istiyorum.
Hepinizin bildiği gibi, çeşitli nedenlerle çocuklarımız ailelerinden alınmakta ve ardından sayısız sorunlar yaşanmaktadır. Çocuklarının velayetleri Gençlik Daireleri tarafından alınan aileler Başkonsolosluğumuza da başvurmakta, bizden yardım talep etmektedirler. Sizin de kimi zaman gazetelerden okuduğunuz, televizyondan takip ettiğiniz gibi bu hikayeler kimi zaman çok karmaşık ve hüzünlü hikayeler olabiliyor. Vatandaşlarımıza dertlerini anlatabilmelerine yardımcı olmak, seslerinin daha gür çıkmasını sağlayabilmek için her bakımdan destek olmaya gayret ediyoruz. Mağduriyetlerini giderebilmek için gerekli yardım ve desteği sağlamaya onlara kol kanat germeye çalışıyoruz.

Gençlik Daireleriyle olan temaslarımızda, çocuğun ancak geçerli bir sebep olduğu takdirde ailelerinden koparılması gerektiği, Gençlik Dairelerinin çalışmalarının “ailenin bütünlüğünü muhafaza etme” üzerine odaklanması, ailesinden alınan çocukların kendi kültürüne en yakın akraba ve ailelerin yanına verilmesi, aile ile çocuk arasındaki münasebetlerin sürdürülmesine izin verilmesi, çocuğun ana dilini ve kültürünü unutmaması için tedbir alınması, Gençlik Dairelerinde Türkiye kökenli uzmanaların istihdamının artırılması gibi konuların üzerinde önemle duruyoruz. Bununla birlikte koşullar gereğince, bazen çocuğun iyiliği ve selameti için bir süreliğine bir bakıcı ailenin koruması altında kalması daha iyi olabiliyor. İşte bu noktada çocuğa gereğince sahip çıkabilecek bir koruyucu ailenin bulunabilmesi çocuğun ileriki dönemdeki hayatının şekillenmesi bakımından hayati derecede önemli bir hal alıyor. Koruyucu ailenin bakmakta olduğu çocuğun kültürünü, dilini, dinini tanıması bilmesi ve çocuğa bunu verebilecek durumda olması sizinde bildiğiniz gibi son derece önemlidir. Çocuğun sağlıklı gelişimi ve kimliğinin oluşumu açısından gerekli olduğu gibi bu durum çocuğun ana dilini, kültürünü ve dinini de öğrenebilmesi açısından önem arzetmektedir. Çocuğun gerçek anne-babasının, geniş ailesinin ve ait olduğu toplumun iradesinin de bu yönde olması son derece doğaldır. Aksine olabilecek gelişmeler, tüm toplumu rahatsız edecek sonuçlar doğurmaktadır. Maalesef kimi zaman yaşadığımız bu sorunun üstesinden gelmenin ön şartı kendi toplumumuzdan koruyucu aile olmak için gerekli sertifikayı almış ailelerin sayılarının artırılmasıdır.

Hanımefendiler, Beyefendiler,
Çocuklar bizim geleceğimizdir. Hepimiz biliyoruz ki gerek doğal anne babası olsun gerek bakıcı anne babası olsun çocuk yetiştirmek ebeveynlere çok özel sorumluluklar yüklemektedir. Dolayısıyla koruyucu ailelerin seçimi de son derece hassas ve önemli bir süreçtir. Bugün burada, bu alanda kapsamlı çalışmaları olan Umut Yıldızı Derneği yetkililerinden nasıl “koruyucu aile” olunduğuna ilişkin bilgiler alacağız. Bu bilgileri daha sonra çevrenizdeki insanlarla da paylaşmamızın yararına inanıyorum.
Halihazırda koruyucu aile sertifikalarını almış ailelerimiz de bugün aramızda. Yaptıkları önemli hizmetlere toplumumuz adına teşekkür ediyoruz. Bu minnettarlığımızın bir göstergesi olarak bugünkü programımız kapsamında kendilerine plaket takdim edeceğiz. Toplumumuzda koruyucu ailelerimizin sayılarını artırmak istiyoruz. Elini taşın altına sokmuş duyarlı bireyler olarak sizin burada paylaşacağınız son derece değerli deneyimlerinizin bu konuda adım atmaya niyetli diğer aileleri de teşvik edeceğine inanıyorum.

Bu vesileyle, korunmaya muhtaç çocuklar için sıcak bir yuva sağlamak amacıyla “Ailenizde bana da yer var mı?” projesini hayata geçiren “Umut Yıldızı” Derneğini, Başkan Kamil Altay’ı ve büyük bir özveriyle çaba gösteren diğer dernek çalışanlarını huzurlarınızda kutlamak istiyorum Sözkonusu projeyi başından itibaren güçlü bir şekilde destekledik, bu desteğimiz aynı şekilde devam edecektir.
Öte yandan aynı alanda çalışan, toplumumuza, çocuklarımıza yardımcı olmak için gayret gösteren DİTİB başta olmak üzere birçok sivil toplum örgütümüz mevcuttur. Biz bu çalışmaları hayır yapmakta yapılan yarış olarak değerlendiriyoruz ve tümünü destekleyeceğimizi bildirmek istiyorum. Çünkü yardıma muhtaç çocuklarımızın hepimizin desteğine ihtiyaç var. Sorun hepimizin sorunudur. Bu alanda yapılması gereken çok şey var. Elbirliğiyle göstereceğimiz çabalar, masum bir çocuğumuzun gözyaşlarını dindirecekse, toplumumuzun bir yarasına merhem olacaksa ne mutlu bize.

Bu duygularla evlerinizden sevgi ve şefkatin hiç eksilmemesini diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)