29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Açılış Konuşması

Alattin Temür 29.10.2013
Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Parlamentosu Başkanı Sayın Carina Gödecke,
Değerli milletvekilleri, belediye başkanları,
Değerli meslektaşlarım,
Değerli vatandaşlarımız,
Değerli basın üyeleri,
Hanımefendiler, beyefendiler,

Bugün Cumhuriyetimizin 90. yıldönümünü kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşıyoruz. Bu coşkuyu bizlerle paylaşmak üzere buraya geldiğiniz için teşekkürlerimi sunuyor ve hoş geldiniz diyorum.

Milletimizin yeni bir devlete ve Cumhuriyete kavuşmasında emek vermiş, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi ve bu uğurda çaba göstermiş herkesi rahmet ve minnetle anmak istiyorum.
90 yıl önce kurulan Türkiye Cumhuriyeti bugün gelişen demokrasisi, istikrarlı ekonomisi ve güçlü yapısıyla devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda yurtta ve dünyada barışı, çağdaşlığı, uygarlığı ve dostluğu hedeflemektedir.

Değerli konuklar,
29 Ekim bugün 90 yaşına girecek olan Türkiye Cumhuriyetinin doğum günüdür.
Doğum günleri, aile fertleri, akrabalar ve dostlarla birlikte kutlanır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türk kökenliler olarak Almanya’da büyük bir aileyiz. Sırf Düsseldorf Başkonsolosluğu görev çevresinde 300 bine yakın aile mensubumuz yaşıyor. Keşke olanaklarımız yeterli olsa da hepsini bu davete çağırabilsek. Bu maalesef mümkün değil. Ancak başta dernek başkanlarımız ve toplumumuzun çeşitli kesimlerinin önde gelenleri olmak üzere, bu ailenin değerli temsilcilerini burada görmekten mutluluk duyuyorum.

Artık yarım asrı geçen bir süredir Almanya’da yaşayan Türkler başarılarını, başarısızlıklarını, sevinçlerini, üzüntülerini, kaygılarını, beklentilerini, umutlarını, kısacası hayatlarını burada yaşamaktadırlar. Bir yandan Türkiye ile bağlarını sürdürürken, öte yandan dillerini, inançlarını, kimliklerini, muhafaza ederek yasalara saygılı, müreffeh bireyler olarak Almanya’daki hayatın her alanına katkılar yapmak için çaba göstermektedirler. Türkiye kökenli insanlar Almanya’ya renk katmakta, bu ülkenin işleyişinde rol almakta, sorunlarına demokratik çerçevede çözüm aramakta, anavatanlarına olduğu gibi doğup büyüdükleri ülke olan Almanya’ya karşı güçlü bağlar hissetmekte, bunun devamında da Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli katkılarda bulunmaktadırlar.
Başta Parlamento Başkanı Sayın Gödecke olmak üzere dostlarımız ve artık etle tırnak gibi olduğumuz Alman toplumunun değerli ve saygın temsilcilerini de Türkiye Cumhuriyeti’nin yaş gününde aramızda görmek bizi mutlu etmektedir.
Öte yandan, Düsseldorf’taki konsüler temsilciliklerden dostlarımız da buradalar. Onları da selamlamak istiyor ve milli günümüzde bizimle oldukları için teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle Türkiye Cumhuriyeti’ne nice 90 yıllar diliyor, vatandaşlarımızın bayramını kutluyor, dostlarımıza da mutluluğumuzu paylaştıkları için teşekkür ediyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)