29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Konuşması

Ayşegül Gökçen Karaarslan 29.10.2019
Düsseldorf bölgesinde yaşayan Türk Toplumunun Değerli Üyeleri,
Kıymetli Vatandaşlarımız,
Değerli Alman Dostlarımız,
Sayın Duayen ve Korkonsülerdeki Değerli Meslektaşlarım,
Saygıdeğer Belediye Başkanları, Valilik yetkilileri, Emniyet Müdürleri,
Değerli siyasi parti temsilcileri,
Sivil Toplum Kuruluşlarının Kıymetli üyeleri
Sayın Basın Mensupları,

Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. kuruluş yıldönümü vesilesiyle düzenlediğimiz Resepsiyonumuza hoşgeldiniz.

Düsseldorf Başkonsolosu sıfatıyla milli gün resepsiyonumuza ilk kez ev sahipliği yapmaktan ötürü büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum.

Cumhuriyetimizin 96. yıldönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşadığımız bu anlamlı günde, öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum.
Kıymetli Konuklar,
Kuruluşundan bu yana geçen 96 yılda ülkemiz, çatışma ve istikrarsızlıklarla dolu çetin bir coğrafyada, insani ve girişimci dış politikası, laik ve sosyal devlet anlayışı, genç ve dinamik nüfusu, güçlü ekonomisi ve insani yardımlarıyla, uluslararası toplumun saygın ve sözü geçen bir üyesi olmuştur.
Türkiye bir NATO ve Avrupa Konseyi ülkesidir. Bu yönümüzle Avrupa hukuk ve güvenlik sisteminin ayrılmaz bir parçasıyız. Ayrıca, birçok değeri içerisinde barındıran kültürel zenginliğimiz ile hem Batı hem Doğuyuz. Hem Kuzey hem Güneyiz.

Cumhuriyetimiz bugüne kadar sayısız sınamalarla karşılaşmış, birçok zor dönemden geçmiştir. Bu sınamaların başında 15 Temmuz 2016 tarihinde hain terör örgütü FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan ve halkın bütün kesimlerinin ortak direnişiyle sonuçsuz bırakılan darbe girişimi gelmektedir. Anılan gece yaşananlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü, Türk halkının demokratik değerlere bağlılığından aldığının en güzel örneğidir.
Girişimci ve insani dış politikamızın önemli bir boyutu insani yardımlarımızdır.

Dünya genelinde insani yardımlarımızı 8 milyar Dolar düzeyine yükseltip, dünyanın en büyük bağışçı ülkesi olduk. En zengin olmasak da, en cömert ülke olmakla gurur duyuyoruz. Halen 3,6 milyon Suriyeli dâhil olmak üzere dünyada en fazla mülteciye evsahipliği yapan ülke vasfını taşımaktayız. Ülkemizdeki Suriyeli kardeşlerimiz için yaptıklarımızın, eğitim, sağlık ve çalışma hayatı bağlamında açtığımız kapıların, dünyada başka örneği bulunmamaktadır.

Saygıdeğer Konuklar,

Size kısaca “Barış Pınarı Harekatı”na da değinmek istiyorum. Bu harekat, Kürtlere karşı başlatılmış bir harekatı değildir.

“Barış Pınarı Harekatı” Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamak ve PKK’nın Suriye ayağı PYD/YPG unsurlarını etkisiz hale getirmek amacıyla başlatılmıştır. Uluslararası anlaşmalar temelindeki meşru müdafaa hakkımızı kullanarak, teröristlere karşı başlatılan harekattan önce, Almanya dahil, tüm müttefiklerimizle temas edilmiş, gerekçelerimiz açıklanmış ve işbirliği talep edilmiştir.

Almanya’da bazı çevrelerce ileri sürüldüğü gibi PYD/YPG terör örgütü Kürt halkını temsil etmemektedir, mücadelemiz Kürtlere değil, teröre karşıdır. ABD ve Rusya Federasyonu ile sağlanan mutabakatlarla da Barış Pınarı Harekatı’nın meşruiyeti teyit edilmiştir.

Türk halkının tek yürek ve tek vücut olarak destek verdiği bu harekatın, yabancı ülke kamuoylarına savaş olarak yansıtılması ve milletimizin savaşa destek verdiği yönünde bir algı yaratılması son derece yanlıştır.

Terör örgütlerine karşı yürüttüğü mücadelede tüm müttefiklerince dayanışma gösterilmesi tabiatıyla Türkiye’nin en doğal beklentisidir.

Alman makamlarına ve kamuoyuna bu harekatla ilgili gerekçelerimizi ve Suriye’deki güncel gelişmeleri ilk elden anlatmaya her zaman hazırız. Harekat başladığından beri bu konudaki tek yanlı ve yanlış haberlerin önüne geçmeye çalışıyoruz, bu amaçla esasen bir süredir misyonlarımızca Almanya genelinde basın toplantıları düzenlemekte, mülakatlar vermekteyiz. Ancak Alman medyasına ulaşmakta ve yaptığımız açıklamaların basında yer almasını sağlamakta sıkıntı çekiyoruz.

Öte yandan, Almanya genelinde sadece son iki haftada ülkemizi protesto bahanesiyle 180’i aşkın eylem yapılmış, vatandaşlarımıza yönelik bir çok saldırı gerçekleşmiş, hatta bazı vatandaşlarımız yaralanmıştır, Türk işletmeleri ve camileri de zarar görmüştür. Bu eylemler tabiatıyla Türk toplumunda güvenlik endişesi yaratmaktadır.

Bu akşam aramızda Düsseldorf Emniyet Müdürü ile Duisburg Emniyet Müdiresi de bulunmakta. Barış Pınarı Harekatı aleyhine düzenlenen protesto eylemlerinde, bölgemizdeki Türk toplumunun güvenliğinin sağlanmasına yönelik aldıkları önlemler ve sergiledikleri yakın işbirliği için kendilerine teşekkür ediyorum.

Türk Toplumunun Değerli üyeleri,
Ülkemiz ile Almanya arasında kurduğunuz dostluk köprüsü yoluyla iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilip, güçlendirilmesine yaptığınız değerli katkılarınız için sizlere teşekkür ediyorum. Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde yaşayan yaklaşık 1 milyon 200 bin Türk ve Türk kökenli bu eyalette yaşayan en büyük yabancı grubu teşkil etmektedir. KRV’de Türk yatırımcıların önemli bir varlığı bulunmaktadır. Bu eyalette Türk yatırımları bakımından geçen sene dördüncü sıradaydık. Ancak, memnuniyetle ifade etmek istiyorum ki, bu yıl büyük bir başarı göstererek, Çin’i geçerek, ilk sıraya yükseldik. Sadece KRV Eyaletinin ülkemiz ile arasındaki ticaret hacmi 8.1 milyar Euro’ya ulaşmıştır.
Türk toplumunun yeni nesilleri, siyasetçi, işadamı, akademisyen, bilim insanı, doktor, sanatçı veya sporcu olarak Almanya’da önemli başarılara imza atmaktasınız. Sizlerle gurur duyuyoruz ve sizlerden güç alıyoruz.

Kıymetli vatandaşlarımız,

Sizlere sunduğumuz konsolosluk hizmetlerinin kalitesini, niteliğini, hızını ve çeşitliliğini daha da iyileştirmek, beklentilerinizi karşılamak ve sorunlarınızı çözmek için çaba sarf ediyoruz.
Bu amaçla, yaklaşık üç hafta önce Sayın Bakanımızın Başkanlığında, bu salonda Avrupa Ülkeleri Başkonsolosları Toplantısını gerçekleştirdik ve hizmetlerimize yönelik tüm hususları etraflıca ele alarak, önümüzdeki döneme ilişkin yol haritasını belirledik.
Konsolosluk hizmetlerimiz bakımından sizlerle yakın irtibat halinde olmayı önemsiyoruz. Ekrana yansıttığımız iletişim adreslerimiz aracılığıyla bizlere sürekli ulaşabileceğinizi belirtmek istiyorum.
Bu vesileyle, 300 binden fazla insanımıza hizmet sunan Başkonsolosluğumuzda, her gün yüzlerce vatandaşımıza özveriyle hizmet veren mesai arkadaşlarıma da huzurlarınızda özellikle teşekkür etmek istiyorum. Aynı şekilde vatandaşlarımız için önem taşıyan konularda son derece yararlı çalışmalar yapan tüm Ataşeliklerimize de buradan içten teşekkürlerimi sunuyorum.
Hepinize güzel bir akşam diliyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)