18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü ve 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Etkinliği Konuşması

Şule Gürel 24.03.2019
Sevgili vatandaşlarım,
Sivil toplumun değerli temsilcileri,

Çanakkale zaferinin 104. yıldönümü ve İstiklal Marşımızın kabul edilmesinin 98. yıldönümü dolayısıyla düzenlediğimiz anma törenine hoş geldiniz.

Ülkemizde ve yurtdışı temsilciliklerimizde, her yıl düzenlediğimiz 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri, vatan için canlarını feda eden kahraman şehitlerimize duyduğumuz minnetin bir ifadesi ve vefa borcumuzdur.

Bugün hem Çanakkale’de toprağa düşen yiğitlerimizi, hem de İstiklal Savaşında ve terörle mücadelede şehit olanları rahmetle ve saygıyla anıyoruz. Yurtdışında görev yaparken Ermeni terör örgütü ASALA tarafından hunharca katledilen Türk diplomat ve yakınlarını da, 15 Temmuz darbe girişimine karşı direnirken şehadete ulaşanları da, ezcümle vatanı ve milleti için hayatını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu anma törenlerine özellikle gençlerimizin katılım sağlamasına önem veriyoruz. Tarihimizi iyi bilmek ve gençlerimize öğretmek hepimizin aziz şehitlerimize borcudur. Almanya’da doğup büyüyen yeni nesillerimizin, milli şuur sahibi olmaları, milli günlerimizde o heyecan ve gururu hissetmeleri, tarihimizi, özellikle de Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerini ve İstiklal Mücadelemizi çok iyi anlamaları elzemdir. Bu bağlamda, Çanakkale Zaferinin tarihimizde taşıdığı özel yeri de iyi anlamalarını sağlamalıyız.

Çanakkale’de milletimiz, Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Arabıyla birleşerek eşsiz bir destan yazmıştır. Milletimiz, sayıca ve maddi olarak üstün olan çok uluslu güçlere karşı savaşmış, yani yedi düvele meydan okumuştur. Canlarını feda eden yüzbinlerce kahramanımız “Çanakkale geçilmez” sözünü tarihe nakşetmiştir. Çanakkale deniz ve kara savaşlarında elde ettiğimiz zaferler, en zor koşullarda dahi milletimizin azim ve imanla neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı olmuştur. Evet, Çanakkale’de eğitimli nesillerimizi kaybettik ve bu şanlı zaferlere rağmen Birinci Dünya Savaşında yenilgiye uğradık, ama Çanakkale Zaferi milli bilincimizi ateşledi ve kendimizde Kurtuluş Savaşını kazanacak güç ve morali bulmamızı sağladı. Orada yükselen mücadeleci “Çanakkale Ruhu” bizi Kurtuluş Savaşımızda zafere ulaştırdı. Çanakkale muharebeleri sayesinde milletimiz Gazi Mustafa Kemal’i “Anafartalar kahramanı” olarak tanıdı ve bu sayede İstiklal mücadelemiz için onun önderliğine güvenerek etrafında kenetlendi. Mustafa Kemal, Çanakkale savaşlarında milletin iman gücüne ve azmine yakından tanıklık ettiği için İstiklal Savaşımızın da zaferle sonuçlanacağına kesin inanç duydu ve o güvenle yola çıktı.. Çanakkale Zaferi Birinci Dünya Savaşının gidişatını değiştiren önemli sonuçlara da yol açtı.

Çanakkale muharebeleri, Türk askerinin cesaretinin yanı sıra, milletimizin insanlığını ve merhametini de dünyaya ispatladı. Milletimiz bu savaştan nefret ve düşmanlık yerine dostluk çıkardı ve dünyanın öbür ucundan, Yeni Zelanda ve Avusturalya’dan gelerek bizimle savaşan ve ANZAK olarak bilinen askerlerin cenazelerini de merhametle bağrına kabul etti. Mustafa Kemal Atatürk 1934’de şöyle seslendi Çanakkale’de ölen ANZAK askerlerine: “Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetciklerle yanyana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar. Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” İşte bu sözler, milletimizin merhametinin ve yüksek ruhunun ifadesidir.

Bu kahramanlık destanını, Çanakkale Şehitlerine adlı şiiriyle ölümsüzleştiren ve milletimizin vatan aşkını ve bağımsızlık iradesini İstiklal Marşının ölümsüz dizeleriyle anlatan “milli şairimiz” Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Vatan ve millet uğruna şehit düşenlere duyduğumuz minneti aslında en güzel Mehmet Akif Ersoy anlatmıştır:

"Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer."

İşte biz bu dizelerdeki minnet duygusunu, yeni nesillerimizin de paylaştığını göstermek için burada toplandık. Yaşlısıyla genciyle buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum.

Sözlerimi noktalamadan önce, bu etkinlik için bizi kırmayıp Türkiye’den gelen Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran Hocamıza, İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitlerine şiirini okuyacak öğrencilerimize ve değerli şairimiz Ali Yakar’a, güzel türküler seslendirecek olan Gönül Dostları Koromuza, Duisburg-Essen Üniversitesi Öğrenci Derneği VTS’ye ve sponsorluk yapan işadamı Çetin Ay’a teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)