Muharrem Orucu İftar Konuşması

Şule Gürel 28.09.2017
Neuss Alevi-Bektaşi Kültür Merkezinin Değerli Başkanı Hasan Hamal,
Değerli Canlar,

Mübarek Muharrem ayının 8. gününde düzenlediğiniz iftar vesilesiyle aranızda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

İnancımıza göre Muharrem ayında pek çok mucize gerçekleşmiştir. Ama Muharrem ayı dediğimizde asıl aklımıza gelen ve sıkıntısı tüm Müslümanların bağrına çöken hadise Kerbela katliamıdır. Hicri takvime göre 61, Miladi takvime göre ise 680 yılında Muharrem'in 10. gününde Sevgili Peygamberimizin torunu Hazret-i Hüseyin ve Ehli Beytin 70 mensubu Kerbelâ'da hunharca şehit edilmiştir. 10 Muharrem günü Müslümanlar açısından en karanlık gün olarak tarihe geçmiş, Muharrem ayı bir matem ayına dönüşmüştür. Sizler Hz. Hüseyin’in şehit edilmesinden önce uğradığı zulmü ve işkenceyi kendi bedenlerinizde yaşıyor, onun susuz bırakıldığı 12 günün anısına Muharrem ayının ilk 12 gününü oruç tutarak geçiriyor ve onun çektiği acı ve sıkıntılara ortak oluyorsunuz.

Kerbela katliamı, Alevi olsun Sünni olsun tüm Müslümanların ortak acısıdır. Çünkü Müslümanlar olarak ortak paydamız Ehli Beyt sevgisi ve haksızlığa direniştir. Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in ailesine özel bir yer verilmektedir. Her Müslüman, Ehli Beyt sevgisini gönüllerinde taşır ve Ehli Beyte zulmedenleri lanetler.

Kerbela'da şehit edilen Hazreti Hüseyin ve yakınları, haksızlık karşısındaki onurlu mücadeleleri ve asil duruşlarıyla bütün inananların gönüllerinde taht kurmuşlardır. Onlara bu zulmü reva görenler ise Müslümanları ortak vicdanında mahkûm edilmişlerdir. Kerbelâ, hakkın, adaletin, onurun, erdemin, zulme ve haksızlığa direnişin sembolü olmuştur. Biz Müslümanlar biliyoruz ki tarihin hangi döneminde olursa olsun zulüm hiçbir zaman karşılıksız kalmaz. Zalim her zaman kötülükleriyle anılır ve bu dünyada da öbür dünyada da asla huzur bulamaz.

O elim hadisenin yıldönümü yaklaşırken başta İmam Hüseyin olmak üzere Kerbela şehitlerine Allah'tan rahmet diliyor ve saygıyla yad ediyorum. Şehitlerimizin matemini hep birlikte tutuyoruz. Başkonsolosluğumuz 18 Ekim’de, Berlin Büyükelçiliğimiz ise 14 Ekim’de Alevi kardeşlerimizin katılımıyla bir Aşure Sofrası düzenliyor.

Kerbela'yı tüm Müslümanların iyi anlamasını, bu acı olaydan ders çıkararak birlik ve dayanışma ruhunu yaşatmasını temenni ediyorum. Çünkü bugün İslam âleminin içinde bulunduğu durum bize, mezhebine ve kökenine bakıp Müslüman kardeşlerini katledenlerin Kerbela’yı hiç anlamadığını ve ibret almadığını gösteriyor.

Oysa Kerbelâ, aramızda ayrılık-gayrılığa değil, birlik ve beraberliğe vesile olmalı, bizi birbirimize sımsıkı kenetlemelidir. Acılardan acılar devşirmemeli, "incinsek de incitmemeli", gönül kapılarımızı birbirimize açmalı ve farklılıklarımızın aslında bizi zenginleştirdiğini anlamalıyız. Nasıl ki aşurenin içine kattığımız malzemeler kendi lezzet ve özelliğini kaybetmeden kalıyor ama hep birlikte muhteşem bir lezzet yaratıyorlarsa, değişik inanç ve kökenden insanlar da birlikteyken çok güzel. Alevisiyle Sünnisiyle ve diğer inançların mensuplarıyla tarih boyunca Anadolu'da birlikte yaşadık. Zaman zaman acı olaylar olsa da umudu ve birlikteliği hep koruduk. Çünkü biliyoruz ki Anadolu hepimizin vatanı, bayrağımız hepimizin bayrağı, birlikte kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti hepimizin devleti, buradaki Başkonsolosluğumuz da hepimizin ortak çatısıdır.

O yüzden, Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi "Gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım". İnanıyorum ki bu çağrıya uyarsak milletçe aşamayacağımız zorluk yoktur.

Almanya Türk toplumu olarak, Alevisiyle Sünnisiyle, burada inançlarımızı gelenek ve göreneklerimizi yaşatıyor olmamızdan duyduğum memnuniyeti ve derneklerimizin bu konuda harcadığı çabaları gönülden takdir ettiğimizi de ifade etmek isterim.

Sözlerime son verirken diyorum ki,
"Tuttuğunuz oruç, dağıttığınız lokmalar Hak, Muhammed, Ali dergâhına yazıla”.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)