Türkiye Cumhuriyeti

Düsseldorf Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

İstiklal Marşının Kabulünün 95. Yıldönümü Etkinliği, 13.03.2016

Sayın Bakan Yardımcım,
Değerli Konuklar,

Bundan 95 yıl önce, 12 Mart 1921’de İstiklal Marşımız Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Millî Marş” olarak kabul edildi. İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıl dönümününde vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. Aramızda bulunan torunu Selma Argon Hanımefendi’yi de saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Mehmet Akif Ersoy, “İstiklal Marşı” ile milletimizin hürriyet aşkını, vatan sevgisini, milli mücadele ruhunu, birlik ve beraberliğini destanlaştırmıştır.

Vatan topraklarımızın dört koldan işgal edilmesine karşı başlatılmış eşi benzeri olmayan bir milli mücadele ve kahramanlığın verdiği ilhamla kaleme alınmış olan İstiklal Marşı, vatanı için canını feda etmekten kaçınmayan Mehmetçiklere ithaf edilmiştir.

“Çatma, kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal!” diyerek hitap ettiğimiz şanlı bayrağımız, dalgalandığı sürece bizler için hürriyetin sembolü olmaya devam edecektir.

Merhum Mehmet Akif Ersoy sadece "İstiklal Şairi" değil, aynı zamanda büyük bir mücadele adamıdır. "Safahat" adlı eseriyle hepimize yol göstermektedir. Yazdığı "Çanakkale Şehitlerine" şiiri, şahsen okurken gözyaşlarımı tutamadığım bir eserdir.

Bize düşen görev, Almanya’da yeni yetişen genç nesillerimize İstiklal Marşımızda ifadesini bulan milli mücadelemizi, 1915 Çanakkale ruhunu iyi anlatmak, ve büyük şairimizi yakından tanıtmaktır. Gençlerimiz bu ruhu öyle iyi anlamalılar ki, onlar da bu mısraları okurken içleri titresin, gözlerinden yaşlar süzülsün.. Aslında Mehmet Akif Ersoy da şimdi okuyacağım mısralarla yeni nesillere seslenmiş ve tarihimizi, istiklal için nasıl bir mücadele verdiğimizi öğrenme sorumluluğunu hatırlatmıştır.

Bastığın yerleri ''toprak!'' diyerek geçme, tanı!
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

İşte biz Başkonsolosluk olarak bu sorumluluğun bilinciyle, Almanya’da yeni yetişen nesillerimizin öz değerlerini korumaları, tarihlerini iyi bilmeleri ve milli şuura sahip olmaları amacıyla çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Bu kapsamda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve şehitleri anma günü dolayısıyla Başkonsolosluğumuzda, 20 Mart Pazar günü saat 14.00’de bir anma etkinliği düzenleyeceğiz. Bu konferans ve müzik dinletisine özellikle gençlerimizin geniş katılım sağlamalarını bekliyoruz.Hepinizi bu etkinliğe davet ediyoruz.

Sözlerimi burada noktalarken hepinizi saygıyla selamlıyor, bu etkinliği düzenleyen US Akademisyenler Platformuna teşekkür ediyorum...