Türkiye Cumhuriyeti

Düsseldorf Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Solingen'de düzenlenen Türk Sanat Müziği Bayram Konseri, 26.10.2012

Değerli Vatandaşlarım,

Bu yıl Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı’nı birlikte idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu güzel bayram gününü taçlandıran, seçkin TRT sanatçılarımızın katılımıyla Leverkusen Musiki Cemiyeti tarafından düzenlenen konserde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duymaktayım.

Özellikle siz yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için milli ve dini bayramlarımızın müstesna yeri bulunmaktadır. Elli yıldan bu yana ayrılmaz bir parçası haline geldiğimiz ikinci vatanımızda kutlanan bayramlar, örf ve adetlerimizin yaşatılması, kültürel değerlerimizin yeni kuşaklara aktarılması için de vesile teşkil etmektedir. Öncelikle çocuklarımıza bayramların ruhunu ve güzelliğini aşılamak, onların minik kalplerini sevinçle doldurmak en temel görevimizdir. Aksi takdirde, yaşadığımız ülkenin Noel veya Paskalya bayramlarını öğrenen ve bilmesi gereken çocuklarımızın, kendi bayramlarımızdan bihaber olmasının vebalini hep birlikte taşıyacağız.

Coşkuyla kutladığımız manevi değerlerimizin had safhaya ulaştığı bu günler aynı zamanda, Türkiye’mizden uzakta yaşayan siz değerli vatandaşlarımıza, anavatanda yürekleri sizin için atan milyonlarca kardeşinizin olduğunu hatırlatmak açısından da önem taşımaktadır. Sizler bir yandan yaşadığınız ülkelerde hayatın her alanında aktif birer birey olurken aynı zamanda bayramlarda köklü tarihimizi, milli değerlerimizi, adet ve geleneklerimizi de yaşatarak bulunduğunuz ülkelerde kültürümüzü tanıtmak ve temsil etmek açısından önemli katkı sağlamaktasınız.

Bayramlar, ayrılık ve küskünlük değil, birlik, beraberlik, şefkat, yardımlaşma, paylaşım ve dayanışma günüdür. Bahsettiğim bu değerleri korumak ve sahip çıkmak, özellikle siz yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız açısından daha da önem taşımaktadır.

Şundan emin olun ki, Tarih boyunca itinayla koruduğumuz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, milletimizi hep güçlü kılacaktır. Devletiniz her zaman ve koşulda sizin yanınızda olacak, sizi asla yalnız bırakmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Kurban ve Cumhuriyet Bayramınızı şahsım ve Başkonsolosluktaki mesai arkadaşlarım adına kalpten kutluyor, en içten saygılarımı sunuyorum.