Türkiye Cumhuriyeti

Düsseldorf Başkonsolosluğu

Konuşma Metinleri

Kutlu Doğum Haftası Programı Konuşması, 13.04.2012

Değerli Vatandaşlarım,

Sevgili Peygamberimizin dünyayı teşriflerinin yıldönümünü kutlamak için biraraya geldik. Bugün burada, Cihan Peygamberi Hazreti Muhammed'in sevgisi etrafında teşekkül eden milli bir ruhun ifadesini idrak ediyoruz. Hepimize kutlu olsun.

Sevgili Peygamberimiz, Allah'ın kâinata en büyük hediyesi ve insanlık için hiç sönmeyen bir ışık olarak dünyaya gönderilmiştir. Onun yaradılışını böylesine coşku ve mutlulukla kutlamak, anavatanlarından uzakta yaşayan bizlerin kalplerine bir umut olarak doğmaktadır.

50 yıldır ikinci vatanımız olarak benimsediğimiz Almanya'daki Türk toplumunu kaynaştıran, birarada tutan ve onlara güç veren en önemli değerlerden biri dinimizdir. Yaşadığımız ülkenin gereklerini yerine getirerek, bizlerin özümüzü teşkil eden ve biz yapan dinimize, dilimize ve kültürümüze sahip çıkarak geleceğimizi şekillendirmeliyiz. Bahsettiğim hepimizin geleceğidir ve bunun için hepimizin gayretle katkıda bulunması gerekir.

Almanya'daki istikbalimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz hepimizin göz bebeğidir. Ve onların mutlu yarınlarının teminatı ise aldıkları eğitimdir. Ancak iyi bir eğitimle donatılan çocuklarımız toplumda arzu ettikleri yere gelebilecek, iyi bir meslek edinerek kendilerine, ailelerine ve bağrından çıktıkları topluma faydalı olabileceklerdir.

Sizlere Sevgili Peygamberimize inen ilk ayetin mealini hatırlatmak istiyorum:

"Oku, yaradan Allah'ın adıyla oku"
İşte bu ayet hepimizin yol göstericisi olmalıdır. Okumak ve okutmak, dinimizin emirlerinden biridir. Bunun için tüm imkânlarımızı seferber etmeliyiz. Eğitimin temeli ailede başlar. Ben buradaki bütün vatandaşlarımın çocuklarına ilk eğitimlerini aile ocağında en iyi şekilde vermek için yarıştıklarından kuşku duymuyorum. Ama mükemmele yaklaşmak için her zaman daha iyisini yapmak için gayret göstermeliyiz. Çocuklarımızın geleceği için hiçbir fedakârlıktan kaçmamalıyız.

Almanya'da iyi bir eğitimin temeli Almanca bilmekten geçer. Bunun yanı sıra onların kendi dilimizi olan Türkçeyi de unutmadan düzgün bir şekilde kullanabilmemiz için elinizden geleni yapmalı, bu konuda sizlere sunulan fırsatlardan sonuna kadar istifade etmelisiniz. Bizler de sizlere her zaman yardımcı olmaya hazırız.

Ayrılmayın, birleşin, her zaman birlikte olun. Unutmayın ki bu da dinimiz İslâm'ın bir gereğidir. Birlikten kuvvet doğar, asla şahsi ihtiraslara kapılarak bu gerçeği unutmayın.

Ve unutmayın ki, devletiniz de her zaman sizin yanınızdadır. Almanya'ya ilk geldiğiniz yıllarda kısıtlı imkanlarına rağmen sizin ihtiyaçlarınızı karşılamak için imam ve öğretmen gönderen devletimiz bugün artık dünya siyasetinde söz sahibi çok daha fazla güçlü bir ülkenin. Devletinize güvenin.

Bu düşünce ve hislerle hepinizin Kutlu Doğumgünü Haftanızı içtenlikle kutluyor, saygılarımı sunuyorum.