Duisburg Alevi Toplumu'nun 25'inci Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle düzenlenen etkinlikte yapılan konuşma

Alattin Temür 01.12.2014
Sayın eşbaşkanlar Fatma Yaşar ve Zeki Çakır,

Sayın (Eyalet) Milletvekili Reiner Bischoff,

Sayın Duisburg Emniyet Müdürü Elke Bertels,

Sayın Belediye Başkanı Erkan Kocalar,

Değerli konuklar,

Duisburg Alevi Toplumu’nun 25. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle bu akşam Duisburg’ta canlarla, dostlarla, insanımızla, toplumumuzla biraraya gelmekten memnuniyet duyuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Duisburg Alevi Kültür Merkezi 25 yıldır Duisburg ve çevresinde yaşayan toplumumuzun saygın bir derneği olarak, başarılı çalışmalar gerçekleştirmekte, Alman makamlarıyla ve tüm muhataplarıyla örnek bir işbirliği ve diyalog içinde hizmet vermektedir.

Alevilik, kadim Anadolu kültürümüzün özdeğeridir. Anadoludaki tarihimizden süzülüp gelen değerli mirasımızdır. Bizi biz yapan kültürel kimliğimizin ayrılmaz parçasıdır, zenginliğimizdir. Devletimiz, demokratik, laik ve çağdaş bir hukuk devleti olarak, herkesi kucakladığı gibi Alevi vatandaşlarımızı da, Alevi- Bektaşi vatandaşlarımızı da kucaklamaktadır.

Değerli katılımcılar,

Gökkuşağındaki her renk gökkuşağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bir renk eksik olsa o güzellik de eksilir. Almanya’daki toplumumuz da bir gökkuşağı gibi çeşitliliği yansıtmaktadır. Çeşitlilik zenginliktir. Yeter ki toplumsal birlikteliğin önemini bilelim. Yeter ki “Bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya” kıymet verelim. Belki hepimizin birçok manada farklı beklentileri var. Farklı konuları öne çıkarıyoruz. Bununla birlikte, Dertlerimize, sorunlarımıza gerek Türkiye’de gerek Almanya’da demokratik sistem içerisinde çareler arayacağız. “Eline, diline, beline sahip olan” bireyler olmaya, çocuklarımızı bu doğrultuda yetiştirmeye gayret göstereceğiz.

Bugün ne mutlu bize ki, ülkemizden ayrılalı yarım asrı bulsa da, burada bizi biz yapan değerlerimizi yaşıyor, gelenek ve göreneklerimizi, hiç bir şey eksilmeden sürdürebiliyoruz. Bu akşam Duisburg Alevi Toplumu’nun 25. Kuruluş yıldönümü münasebetiyle biraraya geldik. Yarın başka bir vesileyle toplanacağız. Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları ve Türkiye kökenliler olarak Muharrem ya da Ramazan sofrasında biraraya geleceğiz, bayramlarımızı kutlayacağız, aramızdan birinin işyeri açılışında görüşeceğiz, düğünlerimizde birlikte halay çekeceğiz. Burada omuz omuza yaşayacağız. Almanya’daki demokratik ortamın sağladığı olanaklarla hep birarada olup sorunlarımıza birlikte eğileceğiz, toplumumuzun ilerlemesi için, refahı için, çocuklarımızın en iyi eğitimi alması için birlikte çareler arayacağız. Hac-ı Bektaşı Veli’nin bize öğütlediği gibi “bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız”

Almanya gündeminde hepimizi ortak olarak doğrudan etkileyen meselelerde birlikte hareket etmenin önemini de bu vesileyle çizmek isterim Örneğin, Solingen anma törenlerinde hepimiz omuz omuza olabilmeliyiz. NSU cinayet şebekesinin mağduru olan katillerin cinayetlerini lanetlerken hem kendi aramızda hem de duyarlı Alman dostlarımızla birarada olmalıyız. Milli bayramlarımızı kutlarken ve Başkonsolosluğumuzun gerçekleştirdiği etkinliklerde hep birlikte güçlü bir duruş sergilemeliyiz.

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu olarak Duisburg bizim için son derece önemlidir. Tabiri caizse Duisburg hapşırsa biz Düsseldorf’ta nezle oluruz. Çünkü burada çok sayıda Türk vatandaşı ve Türkiye kökenli insan yaşamaktadır. Bunların kaydadeğer bir bölümünün de Alevi kökenli insanlarımızdan oluştuğunu biliyoruz. Sizin Almanya’da yeni bir hayat kurma, burada demokratik haklarınızı elde etme yönündeki çabalarınızı destekliyoruz. Birçok Türkiye kökenli göçmenin Almanya’daki siyasi hayatta başarılı bir şekilde yer edindiğini görüyoruz. Öte yandan hepimizin Türkiye’deki toplum hayatına, siyasetine ve kurallara ilişkin değişik beklentileri sözkonusu. Bu beklentileri en güçlü ve demokratik şekilde karar vericilere aktarmanın yolu seçimlere katılım sağlamaktır. Bu nedenle önümüzdeki yıl düzenlenecek genel seçimlere Dernek üyelerinizin de güçlü bir şekilde katılarak bu konuda da önemli bir bilinci ortaya koyacağına inanıyorum.

Öte yandan, Alevi toplumunun saz çalma konusundaki hassasiyetinin özellikle Türkçe’nin ve güzel şarkı ve deyişlerimizin unutulmadan nesilden nesile aktarılmasına yönelik katkısını hiçbir zaman gözden uzak tutmuyor, her zaman takdir ve övünçle andığımızın altını çizmek istiyorum.

Bayanlar ve baylar,

Önümüzdeki yılın ilk aylarında Düsseldorf’taki yeni Başkonsolosluk binamız açılacak. Bildiğiniz gibi mevcut binamız beklentileri karşılamaktan uzak ve yıpranmış durumdaydı. Yakında hep birlikte açılışını yapacağımız binada yaşlı ve özürlü vatandaşlarımız sıkıntı çekmeyecek, herkes işlemlerini rahat bir ortamda gerçekleştirecek. Başkonsolosluğumuz telefonla çok daha kolay ulaşılabilecek. Bu gelişmelerle konsolosluk hizmetlerinden olan memnuniyetinizi artırmayı ümit ediyoruz. Artık anlayışımız hizmet eden devlettir. Bizim vatandaşlarımız da en az diğer ülke vatandaşlarının hakettikleri şartlara layıktır. Sürekli olarak vatandaşlarımıza en iyi şekilde nasıl hizmet edebiliriz onlarla en çok nasıl yakın olabilirizin arayışı içerisindeyiz. Bu doğrultuda yeni yerimizde en iyi şekilde hizmet sunma gayreti içerisinde olacağız.

Ayrıca yeni Başkonsolosluğumuz sadece sıkıcı bürokratik işlerin yapıldığı yerler olmaktan çıkarmak istiyoruz. Sahip olacağımız toplantı mekânlarıyla, hepimizin evi olan Başkonsolosluğumuzda sizi daha sık ağırlayabileceğiz. Başkonsolosluğumuz biraraya geldiğimiz, görüştüğümüz, görüşlerimizi paylaştığımız bir yer olacak.

Bir hususu daha bu vesileyle bilgilerinize tekrar sunmak isterim. Artık Başkonsolosluğumuza ulaşmak çok kolaydır. Facebook üzerinden sorduğunuz sorularınıza en geç bir gün içerisinde yanıt veriyoruz. Lütfen bu hizmetten yararlanın. Böylece herhangi bir iş Başkonsolosluğumuza geldiğinizde evrak eksikliği nedeniyle geri dönmek zorunda kalmayın, iş kaybı yaşamayın istiyoruz.

Son olarak, Duisburg Alevi Toplumu’nun kuruluşunun 25. Yıldönümü münasebetiyle sizlerle beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti bir kez daha ifade etmek istiyorum. Toplumumuzun birlik içinde sorunlarını çözerek daima ileriye ve güzelliğe ilerlemesini temenni ediyorum. Bu duygularla, Duisburg Alevi Toplumu’na daha nice başarılı yıllar diliyor, tüm katılımcılara saygılarımı sunuyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)