Kardeş okul Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi ile Humboldt Gymnasium'un ortaklaşa düzenledikleri müzik etkinliğinde yapılan konuşma

Alattin Temür 09.10.2014
Sehr geehrte Lehrer und Schüler des Işılay Saygın Lyceums der Schönen Künste,Sehr geehrte Lehrer und Schüler des Humboldt-Gymnasiums,Sehr geehrte Gäste,Sehr geehrte Pressemitglieder,

Die türkisch-deutsche Freundschaftsbeziehung ist eine an die Geschichte anlehnende traditionelle Beziehung. Zwischen der Türkei, Deutschland und vor allem Nordrhein-Westfalen bestehen vielfaeltige und weitreichende Beziehungen. Das hohe Wirtschaftsvolumen, die Aktivitäten der türkischen und deutschen Firmen, die Beziehungen auf dem Gebiet des Tourismus und die kulturellen Beziehungen sind auf höchstem Niveau. Es steht aber ausser Zweifel, dass das stärkste Band zwischen beiden Ländern in den menschlichen Beziehungen besteht. Heute wird diese Freundschaft zwischen beiden Ländern eine neue und sehr schöne Dimension erfahren.

Ich betrachte es mit grosser Freude, wie die auf Musik basierende Schulpartnerschaft zwischen dem Işılay Saygın Lyceum in Buca/İzmir und dem Humboldt-Gymnasium in Düsseldorf, der Stadt, in der sich auch unser Generalkonsulat befindet, auf so schöne Art und Weise fortgesetzt wird. Ich hoffe, dass diese jungen Menschen beider Schulen eine schöne Zeit miteinander haben und dieser Besuch sowohl Nutzen als auch Freude bringt.

Sehr geehrte Gäste,
Erfahrungswerte bezüglich internationaler Schüleraustauschprogramme zeigen, dass die von den Schülern in anderen Ländern erzielten Eindrücke und geschlossenen Freundschaften bis ins hohe Alter andauern und einen nachhaltigen Einfluss auf die Denkweise und das Verhalten der Menschen hat.

Als die Aussenvertretung der Türkischen Republik in Deutschland legen wir grossen Wert darauf, dass zwischen den Jugendlichen beider Länder enge freundschaftliche Beziehungen zustandekommen. Wir wissen auch, dass auf der deutschen Seite zahlreiche Stiftungen Schüleraustauschprogramme unterstützen und künftig verstärkt unterstützen werden.

Yunus Emre, ein berühmter Denker und Dichter unseres Landes hat gesagt: Kommt lasst uns Bekannte werden und es uns leicht machen. Menschen, die einander kennen, gehen Aufeinander ohne Vorurteile zu. Ich denke, es ist sehr wichtig, Menschen zusammenzubringen, damit sie sich näher kennenlernen und schöne Freundschaften schliessen können. Das Zusammenleben und -arbeiten, die Kultur des Anderen kennenlernen und gemeinsam in den Genuss des Ganzen zu kommen, ist von grosser Bedeutung.
Durch diese Freundschaften werden nicht Hass und Vorurteile geschürt, sondern die Liebe und der Weltfrieden werden siegen.

Ich möchte mich bei allen denjenigen, die beim Zustandekommen dieses Besuches mitgewirkt haben und den Eltern, die den türkischen Schülern ihre Häuser geöffnet haben, ganz herzlich bedanken. Ich bin sicher, dass ihre Partnerschule in der Türkei ihre Gastfreundschaft in kürzester Zeit erwidern möchte.

Ich kann es nicht mehr erwarten, mir das Musikprogramm der Jugendlichen anzuhören und erbitte ihnen allen meine Hochachtung.

Wenn sie es mir erlauben, möchte ich unsere Gäste aus der Türkei auch in Türkisch begrüssen.

Sayın Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi Öğretmenleri ve Öğrencileri,

Sayın Humboldt-Gymnasium Öğretmenleri ve Öğrencileri,

Değerli Konuklar,

Sayın Basın mensuplar,

Türkiye ve Almanya, dostluk ilişkileri tarihe dayanan geleneksel ilişkilerdir. Türkiye ile Almanya ve Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti arasında çok yönlü ve kapsamlı ilişkiler mevcuttur. Yüksek ticaret hacmi, Türk ve Alman firmaların faaliyetleri, turizm ilişkileri, kültürel temaslar üst düzeydedir. Bununla birlikte iki ülke arasında en güçlü bağ şüphesiz insani ilişkilerdir. Bugün iki ülke arasında bu köklü dostluğa yeni ve çok güzel bir boyut daha kazandırılmaktadır.

İzmir’deki Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi ile Başkonsolosluğumuzun bulunduğu Düsseldorf’taki Humboldt-Gymnasium arasında müzik üzerinden kurulan kardeş okul ilişkisinin güzel bir şekilde devam etmesini büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. İzmir Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi ve Humboldt-Gymnasium’dan genç kardeşlerimizin bu ziyaret sırasında birlikte iyi zaman geçirdiklerini umuyorum. Bu ziyaretin yararlı ve eğlenceli geçmesini diliyorum.

Sayın konuklar,

Uluslararası öğrenci değişim programlarıyla başka ülkelere giden öğrencilere ilişkin yapılan araştırmalar, sözkonusu ziyaretlerde birinci elden edinilen izlenimlerin ve kurulan dostlukların etkilerinin yetişkin yaşlarda da devam ettiğini, kişilerin düşünce ve davranışlarına yön verdiğini ortaya koymaktadır.

Almanya’daki Türkiye Cumhuriyeti temsilcilikleri olarak iki ülke gençleri arasında yakınlık ve kardeşlik ilişkileri kurulmasına büyük önem veriyoruz. Aynı şekilde Alman tarafından birçok vakfın öğrenci değişimine ilişkin projeleri desteklediğini, önümüzdeki dönemde de daha güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğini biliyoruz.

Ülkemizin önemli düşünür ve şairlerinden Yunus Emre ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım’ demiştir. Birbirini tanıyan insanların birbirlerine karşı yaklaşımları da önyargılardan uzak olur. İnsanları yaklaştırarak, tanıştırarak bir araya getirip daha güzel dostluklar kurmalarını sağlamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Birlikte yaşamak, birlikte çalışmak, birbirinin kültürünü keşfetmek, öğrenmek ve bütün bunlardan birlikte tat almak son derece önemlidir. Bu dostluklar sayesinde, önyargılar ve nefret değil, sevgi ve dünya barışı kazanacaktır.

Bu ziyaretin hazırlanmasında ve gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere ve genç Türk öğrencilere evini açan velilere teşekkür ediyorum. Eminim, Türkiye’deki kardeş okulunuz da bu misafirperverliğinize en kısa sürede karşılık vermek isteyecektir.
Gençlerimizin hazırladıkları müzik programını seyretmeyi sabırsızlıkla bekliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.


Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)