2013 Öğretmenler Günü Konuşması

Alattin Temür 07.12.2013
Sayın Başkan Akarsu,
Sayın Dr. Ünalan,
Sayın Schaefer,
Sayın Eyalet milletvekili Ünal,
Değerli öğretmenler,
Değerli basın mensupları,
Hanımefendiler, beyefendiler,


24 Kasım öğretmenler günü dolayısıyla Kuzey Ren Vestfalya Türk Öğretmenler Derneği’nin öncülüğünde 2001 yılından buyana gerçekleştirilen bu etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928’de Başöğretmenlik Ünvanının verildiği “24 Kasım“ tarihi, 1981 yılından itibaren “Öğretmenler Günü“ olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım Öğretmenler Günü UNESCO tarafından da uluslararası öğretmenler günü olarak ilan edilmiştir.

Kutsal bir mesleği icra eden öğretmenler, tarih boyunca her zaman sevgi ve özverinin simgesi olmuş, bilimin ışığı ile karanlıkları aşıp, ufukları aydınlatmış ve insanlığın bugünkü uygarlık düzeyine ulaşmasına en büyük katkıyı sağlamışlardır.

Değerli öğretmenlerimizin genç kuşakları, çağdaş bireyler olarak yetiştirmedeki görev ve sorumlulukları giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü insanlık süratle bilgi çağına koşmaktadır. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da ülkelerin kaderini, genç kuşaklarına verdikleri eğitimin niteliği belirleyecektir. Bunu da sağlayacak olan, eğitimin temel unsuru olan öğretmenlerdir. Başöğretmen Atatürk, bu gerçeği “Milletleri kurtaranlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir” sözleriyle vurgulamıştır. Çünkü eğitimin en önemli unsuru siz değerli öğretmenlersiniz. En gelişmiş eğitim metotları uygulansa dahi bu sistemi başarıya ulaştıracak olanlar yine siz öğretmenler olacaksınız.

Almanya’daki vatandaşlarımızın yaklaşık üçte birinin yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde halihazırda 8.560 öğrenci 93 okulda Türkçeyi bir yabancı dil olarak ve bazıları lise bitirme sınavına kadar seçerken; 49 binden fazla öğrenci Türkçeyi anadil dersi olarak almaktadır. Yaklaşık 110 bin Türk çocuk ve gencinin çeşitli kademelerde eğitim kurumlarına devam etmekte olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde görev yapan tüm öğretmenlere, çağdaş, benliklerini koruyabilmiş, “iyi insan”, “iyi vatandaş” ve “iyi meslek sahibi” olmuş nesiller yetiştirme konusunda büyük sorumluluklar düşmektedir.

Bu görev sadece öğretmenlere ait değildir. Velilere de çocuklarımızın yetiştirilmesiyle ilgili büyük sorumluluklar düşmektedir. Velilerimizin çocuklarının daha iyi bir eğitim düzeyine ulaşmaları için gerekli kararlılığı göstermeleri, Almanya’daki Türkiye kökenlilerin gelişmesine, ileri gitmesine katkı sağlarken, Türkiye-Almanya dostluğunun pekiştirilmesinde de önemli rol oynayacaktır. Bu kapsamda özellikle Almancayı iyi bilen kendini iyi yetiştirmiş gençlerimize, Türk Veli Derneklerinde veya Okul Aile Birliklerinde görev almaları çağrısında bulunuyorum. Türk toplumunun eğitimle ilgili konularında ilerleme sağlanmasında bu tip sivil toplum örgütlerinin önemli katkılar sağlayacağı muhakkaktır.

Çocuklarımızın içinde yaşadıkları topluma sağlıklı bir şekilde uyum sağlamalarında Türkçe-Türk Kültürü derslerinin ne kadar önemli rol oynadığı hepimizce malumdur. Ana dil derslerine katılım konusunda velilerimizin gösterecekleri duyarlılığın, çocuklarımızın daha iyi bir geleceğe sahip olması açısından gerekliliğini bir kez daha bu vesileyle hatırlatmak isterim.

Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor; bu akşamki organizasyonu gerçek1eştiren Kuzey Ren Vestfalya Türk Öğretmenler Derneğine teşekkürlerimi sunuyor, emekli ve görevi başında bulunan tüm öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutluyor; kendilerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)