29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Atatürkçü Düşünce Derneğinde Yapılan Konuşma

Alattin Temür 01.11.2013
Sayın Başkan,
Değerli katılımcılar,
Basınımızın değerli üyeleri,
Hanımefendiler, beyefendiler,
Gençler, çocuklar,

Bu akşam, Büyük Önder Atatürk'ün öncülüğünde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanının 90'ıncı yıldönümünü gururunu yaşamak için Duisburg’da bir araya geldik. Bu duyguyu, bu hassasiyeti kalplerinde yaşayarak bu Salona koşup gelen herkesi içtenlikle selamlıyorum. Hepinizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.

Değerli katılımcılar,
Cumhuriyetimizin en belirgin özelliği, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olmasıdır. Cumhuriyetimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, kalkınma, modernleşme projesidir. Cumhuriyetimiz demokratikleşmedir. Ülkemizin ekonomik olarak ilerlemesidir. Eğitim seviyesinin yükselmesidir. Hayat standartlarının iyileşmesidir. Bilim ve teknolojide gelişmedir.
Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti “en büyük eseri" olarak nitelendirmiştir. Cumhuriyetimizi bilhassa “kimsesizlerin kimsesi” olarak ilan etmiştir. Bugünkü ve gelecekteki nesillere armağan ettiği Cumhuriyetimizin ilelebet payidar kalacağını müjdelemiştir. Cumhuriyeti emanet ettiği gençlerimizden O’nu her zaman yaşatma ve yüceltmelerini istemiştir. Bize de, Cumhuriyetimizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarma ödevini vermiştir.

Değerli katılımcılar,
10 yıl sonra 100 yaşına girecek olan Cumhuriyetimiz gerek ülkemizde gerek tüm dünyaya yayılmış vatandaşlarımızın yüreklerinde derinlere kök salmıştır. Burada Almanya’da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak ülkemizden uzaktayız. Ama 50 yıldan uzun bir süredir yaşadığımız bu topraklarda, Alman toplumuyla ve diğer göçmen toplumlarla etle tırnak gibi iç içe yaşıyoruz. Şunu vurgulamak istiyorum ki, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetlerin üzerine çıkarma görevi bizim için de geçerlidir.
Burada Türkçemizi yaşatarak, kimliğimizi, kültürümüzü, inançlarımızı, benliğimizi koruyarak başarılı, yasalara saygılı, müreffeh bireyler olarak Alman toplumuna renk katmak, Atatürk’ün başarılı torunları olarak yaşamak kendimize ve ülkemize yapabileceğimiz en önemli katkılardan olacağının bu vesileyle altını çizmek isterim.
Son olarak, Türkiye’yi bizim için vatan yapanları rahmet ve minnetle anmak isterim. Bu kapsamda, şehitlerimize, gazilerimize, büyük Önderimiz Atatürk’e ve silah arkadaşlarına huzurlarınızda şükranlarımı sunmak istiyor ve Cumhuriyet Bayramınızı yeniden kutluyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)