Dormagen DİTİB Camii tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Programı

Fırat Sunel 21.04.2013
Değerli Vatandaşlarım,

Sevgili Peygamberimizin dünyayı teşriflerinin yıldönümünü kutlamak için biraraya geldik. Bugün burada, Cihan Peygamberi Hazreti Muhammed'in sevgisi etrafında teşekkül eden milli bir ruhun ifadesini idrak ediyoruz. Hepimize kutlu olsun.

Sevgili Peygamberimiz, Allah'ın kâinata en büyük hediyesi ve insanlık için hiç sönmeyen bir ışık olarak dünyaya gönderilmiştir. Onun yaradılışını böylesine coşku ve mutlulukla kutlamak, anavatanlarından uzakta yaşayan bizlerin kalplerine bir umut olarak doğmaktadır.

50 yıldır ikinci vatanımız olarak benimsediğimiz Almanya'daki Türk toplumunu kaynaştıran, birarada tutan ve onlara güç veren en önemli değerlerden biri dinimizdir. Yaşadığımız ülkenin gereklerini yerine getirerek, bizlerin özümüzü teşkil eden ve biz yapan dinimize, dilimize ve kültürümüze sahip çıkarak geleceğimizi şekillendirmeliyiz. Bahsettiğim hepimizin geleceğidir ve bunun için hepimizin gayretle katkıda bulunması gerekir.

Almanya'daki istikbalimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimiz hepimizin göz bebeğidir. Ve onların mutlu yarınlarının teminatı ise aldıkları eğitimdir. Ancak iyi bir eğitimle donatılan çocuklarımız toplumda arzu ettikleri yere gelebilecek, iyi bir meslek edinerek kendilerine, ailelerine ve bağrından çıktıkları topluma faydalı olabileceklerdir.

Sizlere Sevgili Peygamberimize inen ilk ayetin mealini hatırlatmak istiyorum:

"Oku, yaradan Allah'ın adıyla oku"
İşte bu ayet hepimizin yol göstericisi olmalıdır. Okumak ve okutmak, dinimizin emirlerinden biridir. Bunun için tüm imkânlarımızı seferber etmeliyiz. Eğitimin temeli ailede başlar. Ben buradaki bütün vatandaşlarımın çocuklarına ilk eğitimlerini aile ocağında en iyi şekilde vermek için yarıştıklarından kuşku duymuyorum. Ama mükemmele yaklaşmak için her zaman daha iyisini yapmak için gayret göstermeliyiz. Çocuklarımızın geleceği için hiçbir fedakârlıktan kaçmamalıyız.

Almanya'da iyi bir eğitimin temeli Almanca bilmekten geçer. Bunun yanı sıra onların kendi dilimizi olan Türkçeyi de unutmadan düzgün bir şekilde kullanabilmemiz için elinizden geleni yapmalı, bu konuda sizlere sunulan fırsatlardan sonuna kadar istifade etmelisiniz. Bizler de sizlere her zaman yardımcı olmaya hazırız.

Bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı da yürekten kutluyor, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve bu günlerimizi borçlu olduğumuz başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu ülke için kanıyla canıyla mücadele eden herkesi şükran ve rahmetle anıyorum.

Bu düşünce ve hislerle hepinizin Kutlu Doğumgünü Haftanızı içtenlikle kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)