Solingen'de düzenlenen Türk Sanat Müziği Bayram Konseri

Fırat Sunel 26.10.2012
Değerli Vatandaşlarım,

Bu yıl Kurban Bayramı ve Cumhuriyet Bayramı’nı birlikte idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu güzel bayram gününü taçlandıran, seçkin TRT sanatçılarımızın katılımıyla Leverkusen Musiki Cemiyeti tarafından düzenlenen konserde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duymaktayım.

Özellikle siz yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için milli ve dini bayramlarımızın müstesna yeri bulunmaktadır. Elli yıldan bu yana ayrılmaz bir parçası haline geldiğimiz ikinci vatanımızda kutlanan bayramlar, örf ve adetlerimizin yaşatılması, kültürel değerlerimizin yeni kuşaklara aktarılması için de vesile teşkil etmektedir. Öncelikle çocuklarımıza bayramların ruhunu ve güzelliğini aşılamak, onların minik kalplerini sevinçle doldurmak en temel görevimizdir. Aksi takdirde, yaşadığımız ülkenin Noel veya Paskalya bayramlarını öğrenen ve bilmesi gereken çocuklarımızın, kendi bayramlarımızdan bihaber olmasının vebalini hep birlikte taşıyacağız.

Coşkuyla kutladığımız manevi değerlerimizin had safhaya ulaştığı bu günler aynı zamanda, Türkiye’mizden uzakta yaşayan siz değerli vatandaşlarımıza, anavatanda yürekleri sizin için atan milyonlarca kardeşinizin olduğunu hatırlatmak açısından da önem taşımaktadır. Sizler bir yandan yaşadığınız ülkelerde hayatın her alanında aktif birer birey olurken aynı zamanda bayramlarda köklü tarihimizi, milli değerlerimizi, adet ve geleneklerimizi de yaşatarak bulunduğunuz ülkelerde kültürümüzü tanıtmak ve temsil etmek açısından önemli katkı sağlamaktasınız.

Bayramlar, ayrılık ve küskünlük değil, birlik, beraberlik, şefkat, yardımlaşma, paylaşım ve dayanışma günüdür. Bahsettiğim bu değerleri korumak ve sahip çıkmak, özellikle siz yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız açısından daha da önem taşımaktadır.

Şundan emin olun ki, Tarih boyunca itinayla koruduğumuz birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, milletimizi hep güçlü kılacaktır. Devletiniz her zaman ve koşulda sizin yanınızda olacak, sizi asla yalnız bırakmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin Kurban ve Cumhuriyet Bayramınızı şahsım ve Başkonsolosluktaki mesai arkadaşlarım adına kalpten kutluyor, en içten saygılarımı sunuyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)