“Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Almanya İlişkileri” başlıklı fotoğraf sergisinin açılışında yapılan konuşma

Şule Gürel 02.05.2019
Neuss Belediye Başkanı Sayın Reiner Breuer,
Duisburg-Essen Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Ahmet Ünalan,
Sivil Toplum Örgütlerinin Değerli Temsilcileri,
Değerli Konuklar ve Basın Mensupları,

Bugün “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Almanya İlişkileri” başlıklı fotoğraf sergisinin açılışı için bir araya geldik.
Sizlere sergi hakkında bazı bilgiler sunmak istiyorum.
Osmanlı İmparatorluğu’nda 1876-1909 yılları arasında 33 yıl tahtta kalan Sultan II. Abdülhamit’in fotoğrafa özel bir merakı vardı. İmparatorluğun geniş coğrafyasında yer alan medeniyet değerlerini fotoğrafla tespit ettirmiş, yurt dışında çekilmiş fotoğrafları da edinmeye çalışmıştır. Kendi fotoğrafçılarının yanı sıra, dünyanın ünlü fotoğrafçıları da Sultan’a hediye olarak özel albümler göndermiştir. Sonuçta II. Abdülhamit, ikamet ettiği Yıldız Sarayı'nda dünyanın görsel çeşitliliğini yansıtan hazine değerinde bir koleksiyonun oluşmasını sağlamıştır. Bugün İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesinde muhafaza edilen bu koleksiyon 911 albüm içinde 36.585 kare fotoğraftan oluşmakta ve Osmanlı İmparatorluğunun son dönemine ve dünya tarihinin önemli bir devresine ışık tutmaktadır.
Sultan II. Abdülhamid dönemi, Almanya ile yakın ilişkilerin kurulduğu, Osmanlı devlet ve ordu yapılanmasında Alman etkisinin arttığı bir dönemdir. Duisburg-Essen Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Ahmet Ünalan birazdan bizlere “Türkisch-Deutsche Beziehungen im Zeitraum 1871-1918” başlıklı bir konferans verecek. O nedenle bu konunun ayrıntılarına girmeyeceğim.
Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamit Uygulama ve Araştırma Merkezi, bu zengin fotoğraf külliyatından istifadeyle, “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Almanya İlişkileri” başlıklı bir fotoğraf sergisi hazırlamıştır.
Daha evvel, TC Berlin Büyükelçiliği ve Başkonsolosluklarının desteğiyle, Berlin’de, Nürnberg’de, Köln’de ve Essen’de sergilenen fotoğraflar, şimdi 2-28 Mayıs 2019 tarihlerinde Neuss şehrinde Romaneum’da Türk ve Almanların ziyaretine açık olacaktır.
Bu sergi, uzun bir geçmişi bulunan Türk-Alman ilişkilerinin tarihi boyutunu ve derinliğini fotoğraflar üzerinden okuma imkanı sunmaktadır. Fotoğraflar, iki devletin münasebetlerine tarihin geniş perspektifinden bakılmasını sağlayacak, iki toplumun ortak yaşanmışlıklarına bir pencere açacak. Böylece, günümüzde zaman zaman ilişkileri gölgeleyebilen konjonktürel sıkıntıların ve önyargıların aşılmasına hizmet edecek ve Türk-Alman dostluğunu tekrar bizlere hatırlatacaktır.
Serginin açılmasına destek veren Neuss Belediye Başkanı Sayın Reiner Breuer’e, hazırlıklarımıza değerli katkılar sunan başta Fatma Çınar olmak üzere Belediye ve Romaneum çalışanlarına, Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamit Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin Müdürü Prof. Dr. Melek Özyetgin’e ve serginin küratörü fotoğraf sanatçısı Kamil Fırat’a, serginin ülkemizden Almanya’ya getirilmesini sağlayan Kültür, Tarih ve Entegrasyon Araştırmaları Enstitüsü (IKG) Başkanı Dr. Latif Çelik'e, açılış töreni kapsamında 1871-1918 Döneminde Türk-Alman İlişkileri (Türkisch-Deutsche Beziehungen im Zeitraum 1871-1918) başlıklı bir konferans verecek olan Duisburg-Essen Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Ahmet Ünalan’a, değerli müzisyen Erdem Saraçoğlu’na, fotoğrafların nakliyesini gerçekleştiren EMS Nakliye Firmasının sahibi Şeref Tıraş'a teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Bu serginin, Cumhurbaşkanlığımızın himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın katkılarıyla basılmış olan kataloğunu, bu vesileyle Sayın Belediye Başkanına hediye etmekten memnuniyet duyuyorum.
Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)