15 Temmuz Anma Etkinliği UETD

Şule Gürel 09.07.2017
Değerli şehit yakınları ve gazilerimiz,
Gençlik ve Spor Bakanlığımızın değerli temsilcisi Rasim Arı,
UETD Genel Başkanı Sayın Zafer Sırakaya,
Değerli sivil toplum temsilcileri ve vatandaşlarım,

15 Temmuz darbe girişimin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Ülkemiz o gece bir felaketin eşiğinden döndü. Orduda, yargıda ve devlet kurumlarında on yıllardır sinsice yuvalanmış Fetullahçı Terör Örgütü mensupları, o gece sadece hükümetimizi devirmeye değil, anayasal düzeni yıkmaya ve devletimizi ele geçirmeye kalktılar. Tarihimizde ilk defa, milletimizi korumak için alınmış olan uçak ve helikopterlerle milli egemenliğimizin sembolü olan TBMM’yi bombaladılar. Milleti savunmak için alınmış tankları ve silahları sivil halka karşı kullandılar. Bu akıllara durgunluk veren bir hainlik.
Halkımız o gece gerçek bir kahramanlık destanı yazdı. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine, canını hiç düşünmeden sokaklara çıkıp darbeye engel oldu. Bu kahramanlar sayesinde gözü dönmüş darbeciler amaçlarına ulaşamadı. Milletçe, demokrasimize, bağımsızlığımıza, milli iradeye ve devletimize sahip çıktık. Bu hain darbe girişiminde hayatını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. Onlara çok şey borçluyuz.
Bu kanlı kalkışmayı çok iyi analiz etmeli ve hiç unutmamalıyız. Biz bağımsız Türkiye Cumhuriyetini 94 yıl önce büyük bir kurtuluş savaşı sonunda kurduk. Ama bağımsızlığımızı ve toprak bütünlüğümüzü korumak için verdiğimiz mücadele bitmiş değildir. Çağımızda ülkeleri ele geçirmek, sadece askeri yöntemlerle, işgal ordularıyla yapılmıyor. Ekonomik yöntemler, gizli diplomasi, halkı bölüp birbirine düşürecek provokasyonlar, devletleri içeriden ele geçirecek gizli örgütler vasıtasıyla hakimiyet kurmaya çalışıyorlar, kökü dışarıda olan ve yabancı güçlerin taşeronu olan örgütleri kullanarak seçilmiş hükümetleri devirmeyi, devletleri yönetmeyi ve sınırları değiştirmeyi amaçlıyorlar. 15 Temmuz'da yaşadıklarımız bunun bir örneğidir.
Bu kanlı darbe girişiminin arkasında olduğu delillerle ortaya çıkan Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri halen devam etmekte olan çok sayıda davanın sonunda hukuk devleti çerçevesinde hak ettikleri cezalara çarptırılacaklardır. Zaten milletimiz, kendilerini eğitim gönüllüsü olarak pazarlamaya çalışan bu örgütün gerçek yüzünü görmüştür. Ama maalesef Batı ülkelerinde FETÖ hala kendisini kültürlerarası diyalog, uyum ve demokrasi yanlısı, ılımlı ve Avrupa değerleriyle uyumlu bir İslam anlayışının savunucusu olarak takdim ederek sempati kazanmaya çalışıyor. Batı ülkeleri bu sinsi örgütün gerçek yüzünü görmek istemiyorlar. Bundan yararlanan terör örgütü üyeleri de yurtdışında ülkemiz aleyhinde kampanya yürütüyorlar.
Ama biz yurtdışında, örgütün bu sahte görüntüsüne ve ülkemizdeki gelişmeleri çarpıtan propagandasına kanmamaları için bilgilendirme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu örgüt mensuplarının kendilerini olduklarından farklı göstermekte mahir olduklarını anlatıyoruz. FETÖ’nün her türlü suça bulaşmış ve şeffaflıktan uzak bir yapıya sahip olduğunu, akıl ve bilimden uzak bir “kişilik kültü” geliştirdiğini izah ediyoruz. FETÖ mensubu polis ve hakimlerin, ülkemizde düzmece davalarla masum insanları hapse attırdıklarını, kumpaslarla örgüte mensup olmayan askerleri tasfiye ettiklerini, örgütü araştıran ve kitaplar yazan gazetecileri cezaevine attıklarını, sınav yolsuzluklarıyla binlerce gencimizin hakkını yedikleri ve kendi adamlarını kamu kurumlarına, orduya ve yargıya yerleştirdiklerini anlatıyoruz. Başkonsolos olarak Eyalet Meclis Başkanıyla, çok sayıda Bakanla, Belediye Başkanları ve Emniyet Müdürleriyle görüştüm. Hükümetimiz, bu kanlı darbe girişimini FETÖ’nün planladığını ve hayata geçirdiğini delilleri de ortaya koyarak her düzeyde anlatıyor. Umuyoruz ki Avrupalı müttefiklerimiz, bu örgütün gerçek yüzünü görür ve Türkiye’den kaçan eli kanlı suçluları korumaktan vazgeçerler.
Sözlerime son verirken, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında bu anma programa katkı yapan Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, UETD’ye ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Başkonsolosluğumuzun da Cumartesi günü bir anma töreni düzenleyeceğini buradan duyurmak isterim. Bu konudaki bilgilendirmeyi önümüzdeki günlerde yapacağız
Hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)