PASAPORT, 2.1.2020

PASAPORT İŞLEMLERİ

01.01.2011 tarihi itibariyle eski tip pasaportlarda uzatma işlemi yapılamamaktadır. Süresi biten pasaportların her hâlükârda yenilenmesi gerekmektedir.

Müracaat tarihinden itibaren 18 yaş ve üstü için en fazla 10 yıl, 18 yaş altı için en fazla 5 yıl geçerli olacak şekilde pasaport düzenlenebilmektedir.

Yeni tip pasaportlarda refakat kaydı bulunmadığından çocuklar için de ayrı pasaport düzenlenmektedir.

Pasaport müracaatlarının şahsen yapılması gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuklar için pasaport müracaatlarında, çocukların da anne ve babayla birlikte gelmeleri şarttır.

Pasaportları Türkiye’de basılıp temsilciliğimize gönderilen vatandaşlarımızın pasaportlarını, temsilciliğimize şahsen gelerek teslim almaları gerekmektedir. Pasaportunu şahsen gelip teslim alamayacak vatandaşlarımızın pasaport başvurusu esnasında teslim için bir vekil tayin etmeleri mümkündür.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler:

1. T.C. Nüfus Cüzdanı/Kimlik Kartı aslı

- Başvuru esnasında ibraz edilen nüfus cüzdanlarının üzerinde kimlik numarasının yazılı olması zorunludur. Nüfus cüzdanı üzerinde kimlik numarası yazmayan vatandaşlarımızın öncelikle T.C. Kimlik Kartı müracaatında bulunması gerekmektedir. Bunun için de www.konsolosluk.gov.tr adresinden ayrı randevu alınmalıdır. T.C. Kimlik Kartı ve pasaport başvurusunun aynı gün yapılması mümkündür.

- 15 yaşını doldurmuş çocukların nüfus cüzdanlarının fotoğraflı olması gerekmektedir.

2. 2 adet biyometrik fotoğraf (Bebekler ve çocuklar için de fotoğraf getirilmesi zorunludur.)

- Son 6 ayda çekilmiş ve başvuru sahibinin güncel halini göstermeli

- 50mm x 60mm ebatlarında

- Fonu desensiz düz beyaz

– Kıyafet rengi fon rengi ile aynı olmamalı

– Başın üstünde 4-5 mm boş alan olmalı

– Saç modeli veya başörtüsü göz ve kaşların hiçbir bölümünü kapatmamalı

– Yüz üzerinde parlaklık, yansıma ve gölge olmamalı

– Fotoğrafın renk, kontrast ve netlik kalitesi iyi düzeyde olmalı

3. Eski pasaportun aslı

4.Pasaportun kaybedilmiş olması halinde polisten alınacak şahsın resminin de bulunduğu güncel kayıp belgesi (Verlustanzeige).

- Eğer, yurtdışından ilk defa pasaport başvurusunda bulunulacaksa ve mevcut pasaport kayıpsa bu belgeye gerek yoktur. Bu durumda, Başkonsolosluğumuzca Türkiye’deki ilgili kurumlarla yazışma yapılması gerekmektedir.

5. Güncel tarihli ve ıslak imzalı öğrenci belgesi getiren 25 yaşın altındaki vatandaşlarımızdan pasaport süre ücreti alınmamakta, sadece pasaport defter ve posta ücreti alınmaktadır.

18 Yaşından Küçükler İçin Yukarıdaki Belgelere İlave Olarak Aşağıda Sıralanan Belgeler de Gerekmektedir:

1. Ebeveynlerin kimliklerinin aslı

2. Başvuru esnasında her iki ebeveynin de hazır bulunması gerekmektedir. Ebeveynlerden birinin gelememesi halinde, Türkiye’de veya T.C. Başkonsoloslukları noterliklerinden verilmiş muvafakatname aslının ibraz edilmesi gerekmektedir.

3.Anne ve babanın boşanmış olması durumunda, velayet hakkı sahibinin velayeti gösterir Türk Mahkemelerince verilmiş kararın aslı ile birlikte müracaat sırasında şahsen hazır bulunması gerekmektedir. (Kararın nüfusa işlenmiş olması halinde nüfus kayıt örneği yeterlidir.)

4.Anne ve babanın boşanmış olması durumunda, velayet hakkı her ikisinde ise müracaat sırasında ikisinin de şahsen hazır bulunmaları gerekmektedir.

5. Varsa güncel tarihli ve ıslak imzalı öğrenci belgesi (Schulbescheinigung)

Pasaport Ücretleri:

2019 yılı için pasaport yenileme ücretleri aşağıdaki gibidir:

6 aylık pasaport: 46 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)

1 yıllık pasaport: 53 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)

2 yıllık pasaport: 68 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)

3 yıllık pasaport: 85 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)

4-10 yıllık pasaport:107 Euro (25 Euro defter bedeli + 4 Euro posta ücreti dâhildir.)

* Kişinin en son pasaportunun bitiş tarihinden bu yana aradan 10 yıl geçmiş ise, bir kereye mahsus geriye dönük olarak 5 yıllık süre ücreti tahsil edilir.

* Pasaport bedelinin, Başkonsolosluğumuza başvuru esnasında nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

* Pasaport ücretleri her takvim yılında güncellenmekte olup, yeni yılın pasaport ücretlerini öğrenmek için Başkonsolosluğumuzla temas edebilirsiniz.

Pasaport Teslim:

Başkonsolosluğumuza pasaport başvurusu yapıldığında, yeni pasaportlar Türkiye’de tanzim edildikten sonra Başkonsolosluğumuza gönderilmektedir.

Yeni pasaportlar Başkonsolosluğumuza ulaştığında, vatandaşların başvuru esnasında verdiği e-posta adresi aracılığıyla bilgi verilmektedir. (Bilgi ulaşmaması halinde 20 gün sonra bizzat Başkonsolosluğumuza pasaportunuzun gelip gelmediğini sorabilirsiniz.)

Yeni pasaport teslim almaya gelirken getirilmesi gereken belgeler:

1.Mevcut eski pasaportunuz (Kaybından dolayı yeni pasaport başvurusu yapanlardan istenmemektedir.)

2.Nüfus cüzdanı,

3.Başvuru sırasında teslim için vekil tayin edildiyse vekâleten alacak şahsın nüfus cüzdanı veya pasaportu

Vatandaşlarımızın pasaportlarını, yukarıda belirtilen belgelerle birlikte temsilciliğimize şahsen gelerek teslim almaları gerekmektedir.

Pasaportunu şahsen gelip teslim alamayacak vatandaşlarımızın pasaport başvurusu esnasında teslim için bir vekil tayin etmeleri mümkündür.

Bu durumda, başvuru esnasında başkonsolosluğumuzca hazırlanan, pasaportu alacak kişinin adının yazılı olduğu vekâlet ve yukarıda belirtilen belgelerle birlikte temsilciliğimize gelmesi halinde vekile pasaport teslim edilecektir. (Vatandaşların kendilerinin hazırladığı vekâletler kesinlikle kabul edilmemektedir.)

18 yaşından küçüklerin pasaportlarını ebeveynlerinden biri yukarıda belirtilen belgelerle teslim alabilirler. (Boşanma durumunda velayeti elinde tutan ebeveynin, velayet kararıyla birlikte pasaport teslimine başvurması gerekmektedir.)

Geçici Pasaport İşlemleri:

Sadece acil durumlarda, vatandaşın Türkiye’ye dönüşünü teminen geçici pasaport düzenlenebilmektedir.

Geçici pasaport başvurusunun şahsen yapılması zorunludur.

Geçici pasaport tek yönlü bir pasaport niteliğinde olup, dönüşü sağlamaz ve seyahat sonunda geçerliliğini yitirir. Geçici pasaport kullanımı sonrası seyahatler için Türkiye’den ya da ikamet edilen ülkedeki Dış Temsilciliğimizden yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Geçici pasaportla Türkiye’ye giden vatandaşların Almanya’ya dönmek istemeleri halinde, Almanya oturumlarına ilişkin işlemlerini ilgili Alman makamları ile görüşmeleri gerekmektedir.

Bu işlem için randevu alma şartı bulunmamaktadır.

Başvuru için gerekli belgeler:

1- Mevcut Pasaport (Kaybı halinde istenmez.)

2- Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı

3- 2 adet vesikalık fotoğraf (son 6 ayda çekilmiş, renkli)

4- Seyahat belgeleri (uçak bileti veya rezervasyonu)

5- Almanya ikamet eden vatandaşlarımızdan pasaportun kaybedilmiş olması halinde polisten alınacak şahsın resminin de bulunduğu güncel kayıp belgesi (Verlustanzeige)

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)