DOĞUM, 14.12.2019

DOĞUM KAYDI

Evlilik birliği içinde yapılan doğum bildirimi:

Mevcut evlilik içinde gerçekleşen doğum bildirimi için anne ya da babadan sadece birinin aşağıdaki belgelerle birlikte başvurması gerekmektedir.

Anne ve babadan biri yabancı ise, Türk vatandaşı olan ebeveyn gelmelidir. Çocuk evlendikten sonraki 300 gün içerisinde doğduysa, anne ve babanın birlikte gelmesi gerekir.

Gerekli Belgeler:

1. Uluslararası doğum belgesi (çocuğun doğduğu şehirde Nüfus İdaresinden/Standesamt alınır) / internationale Geburtsurkunde (Formule-A)

2. Anne ve babanın nüfus cüzdanları (yabancı ülke vatandaşı olanların ayrıca yabancı ülke kimliği)

3. Çocuk 15 yaşından büyük ise 2 adet vesikalık fotoğraf

4. Çocuk Alman vatandaşı ise çocuğun kimlik kartı

Önemli Notlar

1. Çocuk kaydının doğumdan sonra 60 gün içinde yapılması uygun olup, hâlihazırda gecikme cezası uygulanmamaktadır.

2. Çocuğun getirilmesi gerekli değildir.

3. Doğum olayı Almanya dışında bir yabancı ülkede gerçekleştiyse, doğum kaydının yapılabilmesi için uluslararası çok dilli doğum kayıt belgesi (Formule-A) gerekmektedir.

4. Doğum tescilinden sonra T.C. kimlik kartı ve doğum yardımı parası için başvuru yapılabilir. Bu iki işlem için ayrı ayrı randevu alınması uygun olacaktır. Bu iki işlem anne ya da baba tarafından yapılabilir.

DOĞUM YARDIMI

15.05.2015 ve sonraki bir tarihte dünyaya gelen ve doğum kaydı yapılmış çocuk için anneye bir defaya mahsus olmak üzere doğum yardımı parası verilmektedir.

Doğum yardımı parasını, çocuklarınızın doğum kaydını gerçekleştirdikten sonra Başkonsolosluğa müracaat ederek Türkiye’deki postanelerden alabilirsiniz.

Başvuru tarihinden itibaren 12 ay içinde anne adına yatırılan para dilekçede belirtilen Türkiye’deki il postanesinden anne tarafından alınabilir.

15 Mayıs 2015’ten sonra doğan çocuklar için (Bir defaya mahsus verilmektedir)

1. çocuk: 300 TL

2. çocuk: 400 TL

3. çocuk: 600 TL

Evlilik Dışı Doğum Kaydı:

Çocuk evlilik dışı doğduysa ve babalık tanıma yapıldıysa, anne ve babanın birlikte ve aşağıda belirtilen belgelerle beraber müracaat etmesi gereklidir.

Gerekli Belgeler:

1. Uluslararası doğum belgesi (çocuğun doğduğu şehirde Nüfus İdaresinden/Standesamt alınır) / internationale Geburtsurkunde (Formule-A)

2. Babanın tanımasını içeren detaylı babalık tanıma senedi. Başkonsolosluğumuzda noter servisinde babalık tanıma senedi düzenlenmektedir. Bu işlem için noter servisinden ayrıca randevu almanız önerilir. (Babalık tanıma senedi Alman makamlarından alınmışsa noter onaylı Türkçe tercümesi gerekir).

3. Anne ve babanın nüfus cüzdanları (yabancı ülke vatandaşı olanların ayrıca yabancı ülke kimliği)

4. Çocuk 15 yaşından büyük ise 2 adet vesikalık fotoğraf

5. Çocuk Alman vatandaşı ise çocuğun kimlik kartı

Önemli Notlar

1. Çocuk kaydının doğumdan sonra 60 gün içinde yapılması uygun olup, hâlihazırda gecikme cezası uygulanmamaktadır.

2. Anne ve babanın birlikte gelmeleri gerekmektedir.

3. Çocuğun getirilmesi gerekli değildir.

4. Doğum tescilinden sonra T.C. kimlik kartı ve doğum yardımı parası için başvuru yapılabilir. Bu iki işlem için ayrı ayrı randevu alınması uygun olacaktır. Bu iki işlem anne ya da baba tarafından yapılabilir.

5. Evlilik devam ederken veya evlilik bitiminden başlayarak 300 gün içinde doğan çocuklar (baba başkası olsa dahi) evlilik içinde doğmuş sayılarak, kocanın nüfusuna kayıt edilir. Daha sonra, kocanın soybağı reddi davası açma hakkı bulunduğu gibi anne ve çocuğun da ayrıca dava açma hakkı bulunmaktadır.

6. Evlilik dışı doğan ve babalık tanımanın yapılmadığı hallerde, sadece Türk vatandaşı annenin aşağıdaki belgelerle birlikte gelmesi gerekmektedir. Bu durumda çocuk anne nüfusuna anne soyadıyla kaydedilmektedir.

-Çocuğun uluslararası doğum belgesinin aslı / internationale Geburtsurkunde (Formule-A) ve bir adet fotokopisi

- Annenin T.C. Pasaportu

- Annenin Nüfus Cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı

- Çocuk Alman vatandaşı ise çocuğun kimlik kartı

18 YAŞ ÜSTÜ KİŞİLERİN NÜFUSA KAYDI

Türk ana ve/veya babadan dünyaya gelen ancak, Türk nüfusuna henüz kaydedilmeyen 18 yaşından büyükler için doğum kaydı yapılamamakta olup, onun yerine ana ve / veya babaya bağlı olarak Türk vatandaşlığına giriş müracaatı yapmaları gerekmektedir.

Bu başvuruyla ilgili ayrıntılı bilgiye "Vatandaşlık" başlığı altındaki notlardan ulaşılabilir.

Atatürk

Ayşegül Gökçen Karaarslan Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09.00 - 16.00

Başkonsolosluğumuz randevu ile hizmet vermekte olup, konsolosluk işlemleriniz için "www.konsolosluk.gov.tr" adresinden T.C. kimlik numaranızı girerek randevu almanız gerekmektedir. Kimlik numaranızı bilmiyorsanız bir yakınınızın kimlik numarası ile de randevu alabilirsiniz. Yeni kimlik kartlarınızı ve pasaportlarınızı, mesai saatleri içerisinde dilediğiniz zaman Başkonsolosluğumuza gelerek, randevusuz teslim alabilirsiniz.
1.1.2021 Yılbaşı
15.2.2021 Karnaval
2.4.2021 Paskalya Arifesi
5.4.2021 Paskalya
13.5.2021 Ramazan Bayramı 1. Günü
13.5.2021 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
24.5.2021 Küçük Paskalya
3.6.2021 Yortu Bayramı
20.7.2021 Kurban Bayramı 1. Günü
29.10.2021 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
1.11.2021 Azizler Yortusu
24.12.2021 Noel Arifesi (yarım gün tatil)
31.12.2021 Yılbaşı Arifesi (yarım gün tatil)