Eğitim Ataşeliğimizin Duyurusu

Düsseldorf Başkonsolosluğu 23.08.2016

TÜRKÇE DERSLERİİÇİN VELİ MEKTUBU

Sevgili Velilerimiz,

Almanya’da okullardaki bir takım zorluklara rağmen siz duyarlı velilerimizin desteğiyle, Türkçe ana dil derslerini okullarda yaşatmaktayız. Almanya genelinde olduğu gibi, bizim bölgemiz KRV ´de de Türkçenin okutulup öğretilmesinde bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu durumla ilgili Başkonsolosluğumuz tarafından KRV Eğitim Bakanı ve Bakanlık yetkileri nezdinde girişimde bulunulmuş, çeşitli görüşmeler yapılarak Türkçe Dil derslerinin daha etkili planlanması ve yapılması konusunda destekleri istenmiştir. Bakanlık yetkilileri ana dilini konuşanların Almancayı daha iyi konuştuklarının bilimsel olarak ispatlandığını, ekonomik gelişmelerin çok dilliliği gerekli kıldığını, kendilerinin tüm dilleri aynı şekilde desteklediklerini belirterek Türkçe derslerinin açılabilmesi için de yönetmelikte belirtilen sayıda öğrencinin bu dersi istemesi gerektiğini vurgulamışlardır. Bu görüşmelerden anlaşıldığı üzere sorunun çözümü, velilerimizin çocuklarını Ana Dilini (Türkçe) öğrenmeye teşvik etmelerine ve öğrenme sürecini etkin bir şekilde takip etmelerine bağlıdır.

Bölgemizdeki okullarda çok sayıda Türk/Türkiye kökenli öğrenci olmasına rağmen, Türkçe ana dil derslerine katılım hala istediğimiz düzeyde değildir. Bunun başlıca sebeplerinden birisi “çocuğum Türkçe derslerine katılırsa Almanca öğrenemez” anlayışıdır. Bu anlayıştan bir an önce kurtulmamız gerekmektedir.Ana diline sahip öğrencilerin eğitimde daha başarılı oldukları artık herkes tarafından kabul edilen bilimsel bir gerçektir. Türkçe derslerine çocuklarını kaydedip göndermek, Almancada yapılan eğitim ve öğretimde geri kalınmasına sebep olmayacaktır. Aksi olsa Almanlar çocuklarını İngilizce, Rusça ve Fransızca öğrenmeye gönderirler mi? Unutmayalım; Türk toplumundan sayısal olarak çok az olan Yunanlılar, İtalyanlar, Ruslar, Hırvatlar, Polonyalılar ve İranlılar çocuklarını kendi ana dil derslerine gönderip teşvik etmektedirler.

Ana dil eğitimi çocukların okul başarısını destekleyen bir unsur olup siz veliler olarak gerek ilkokullarda, gerekse ortaokullarda ana dil/ yabancı dil dersi olarak Türkçe derslerine yeterli derecede katılımı sağlamak için girişimde bulunmalısınız. Türkçe ana dil derslerinin öğleden sonra verilmesi, öğrencilerin katılımını hiç kuşkusuz azaltmaktadır. Ancak bu durumun bizim için caydırıcı olmasına izin vermeden Türkçe derslerine katılım için daha çok çaba sarfetmeliyiz.Aksi takdirde okul müdürlükleri yeterli derecede Türkçe derslerine katılan öğrenci yok gerekçesiyle Türkce derslerini okulundan kaldırma yönünde irade kullanabilmektedir. Türkçe derslerine katılımın az olduğu okulların başında öteden beri orta kademeli okullar gelmektedir. Oysa Türkçe Gymnasium, Realschule ve Gesamtschule lerde 6.sınıftan itibaren 2. 3.yabancı dil olarak seçilebilmekte ve yine ABİTUR sınıflarında Türkçe´nin, bir yabancı dil yerine tüm öğrenciler tarafından seçilebilme imkanı vardır.Bu okullarda yeterli Türkiye kökenli öğrencimiz olmasına rağmen, velilerimiz Türkçe derslerinin verilmesi için herhangi bir girişimde bulunmamaktadırlar. Burada yaşayan Türkiye kökenli aileler kendi konuştukları ana dillerine sahip çıkmaz ve bunun önemini çocuklarına anlatmazlarsa, kim anlatacak?

Türkçe dersleri 2016-2017 öğrenim döneminde de verilmeye devam edilecektir. Velilerden ricamız,okul idaresi tarafından çocuklarınıza verilen Türkçe derslerine kayıt/katılım belgesini ihmal etmeden belirtilen süre içerisinde doldurup imzaladıktan sonra çocuğunuzla ya da sınıf öğretmeniyle okul idaresine ulaştırmanızdır. Lütfen çocuğunuzun bu belgeyi okul idaresine verip vermediğini dosyalarına bakarak kontrol ediniz. Ayrıca, Türkçe derslerinin ne zaman ve hangi sınıfta yapılacağını okul idaresine sorunuz. Okul yönetimlerinden Türkçe´nin daha çok yabancı dil dersi olarak verilmesini talep ediniz. Çocuklarınıza ana dil/yabancı dil dersi olarak Türkçe derslerine katılımın önemli olduğunu ve dersleri önemsemeleri gerektiğini söylemeniz çok faydalı olacaktır. Siz çocuklara derslerin önemini ve katılımını anlatırsanız, onlar da severek gelip katılacaklardır. Siz değerli velilerimizin ana dil derslerine şimdiye kadar verdiğiniz desteğe teşekkür eder bundan sonra da bu desteğinizin devam etmesini dileriz.

Sevgili Öğrencilerimiz,

Ana diliniz Türkçeyi öğrenmek hem Almanya´da hem Türkiye´de size daha farklı avantajlar ve fırsatlar sunacaktır. Örneğin,

  • Okul ve akademik başarınızı olumlu etkileyecektir.
  • Kendinize güven duygunuzu güçlendirecektir.
  • Türkiye´de ve Almanya´da bir çok sektör ve iş alanında size yeni iş imkanı ve kariyer fırsatları oluşturacaktır.
  • Kendi kültürünüzü iyi bir şekilde temsil etmenizi sağlayacaktır.
  • Mensup olduğunuz kültürü yakından tanımanızı ve geliştirmenizi sağlayacak bunun yanında edebiyat, sanat ve spor alanlarında profesyonel ya da hobi olarak yeni meslekler kazandıracaktır.

T.C DÜSSELDORFBAŞKONSOLOSLUĞU
Eğitim AtaşeliğiPazartesi - Cuma

08.30 - 12.30 / 13.00 - 17.00

08.30-12.30 ve 13.00-17.00 (Pazartesi-Cuma) Telefonla bilgi almak için 15:00-16:45 saatleri arasında arayabilirsiniz
1.1.2018 Yılbaşı
1.1.2018 1.1.2018 Yılbaşı
12.2.2018 12.2.2018 Karnaval
12.2.2018 Karnaval
30.3.2018 2.4.2018 Paskalya Arefesi ve Paskalya
30.3.2018 30.3.2018 Paskalya Arefesi
1.5.2018 İşçi Bayramı
10.5.2018 Hz. İsa'nın Göğe Yükselişi
21.5.2018 Küçük Paskalya
31.5.2018 Yortu Bayramı
15.6.2018 Ramazan Bayramı
21.8.2018 Kurban Bayramı
3.10.2018 AFC Milli Günü
1.11.2018 Azizler Yortusu
24.12.2018 Noel-Hz. İsa’nın doğumu (yarım gün tatil)
25.12.2018 26.12.2018 Noel
31.12.2018 31.12.2018 Yılbaşı (yarım gün tatil)