Türkiye Cumhuriyeti

Düsseldorf Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Sevgili Vatandaşlarım,

1 Ekim 2015 tarihinde T.C Düsseldorf Başkonsolosu olarak göreve başladığımı duyurmaktan mutluluk duyuyorum.

Ben ve çalışma arkadaşlarım, görev bölgemiz kapsamındaki Düsseldorf, Duisburg, Kleve, Krefeld, Mönchengladbach, Mettmann,  Moers, Neuss, Oberhausen,  Solingen, Remscheid, Viersen, Wesel ve Wuppertal’da yaşayan 270.000’den fazla vatandaşımıza ve Türkiye kökenli insanlarımıza en iyi şekilde hizmet verme gayreti içinde olacağız.

Hızla gelişen bilişim teknolojisi, vermekte olduğumuz konsolosluk hizmetlerinin hız ve kalitesinde eskisine nazaran kayda değer iyileştirmeler sağlamıştır. 


3 Mayıs 2015 tarihinde Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun teşrif ettiği törenle açılışını yaptığımız yeni kançılarya binamız, sizlere çağdaş  koşullarda hizmet sunmamıza imkan tanıyan modern bir altyapıya sahiptir. Bu binaya kavuşmamızı sağlayan Hükümetimize ve Bakanlığımıza, ayrıca binanın satın alınması, onarılması, tefrişatı ve hizmete açılması sürecinde büyük emeği geçen seleflerim Büyükelçi Fırat Sunel ve Alattin Temür’e bu vesileyle tüm vatandaşlarımız adına şükranlarımızı sunuyorum.

Başkonsolosluk olarak, konsolosluk işlemlerinin yanı sıra, vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerini korumaya devam edecek, sosyal, kültürel, çalışma hayatı ve eğitim gibi alanlardaki ihtiyaçlarına cevap verecek,  birlik ve beraberliğimizi, toplumsal dayanışmamızı güçlendirecek faaliyetler yürüteceğiz. Vatandaşlarımızın ve Türkiye kökenli insanlarımızın Almanya’da hayatın her alanında elde etmiş oldukları başarı ve kazanımları ilerletmeye, toplumsal statülerini yükseltmeye çalışacağız. Bu kapsamda, anadillerini, kimlik ve değerlerini muhafaza eden, aynı zamanda Almanca’ya hakim olan, iki dilli, eğitim seviyesi yüksek bireylerden oluşan toplumumuzun Almanya ile Türkiye arasında dostluk köprüsü olma konumunu pekiştirmeye gayret edeceğiz. Toplumumuzun Almanya’ya uyumu ve Alman toplumu ile bütünleşmesi alanlarında Alman muhataplarımızla yapıcı bir işbirliği içinde olacağız.

1973 yılından bu yana faaliyet gösteren Düsseldorf Başkonsolosluğunda görev alan ilk kadın Başkonsolos olarak, kadınlarımıza ve çocuklarımıza yönelik faaliyetlere özel bir önem vermek, onların sorun ve ihtiyaçlarına daha fazla eğilmek arzusundayım.

Düsseldorf’un Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaletinin başkenti olması dolayısıyla Eyalet makamları ile resmi temasları yapıcı bir işbirliği ruhu içinde yürütmeye, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda ülkemizle KRV arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine katkı yapmaya, ayrıca Türkiye’nin Alman kamuoyuna en iyi şekilde tanıtılmasına yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Değerli Vatandaşlarım,

Konsolosluk işlemleri hakkında bilgi almak için Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Çağrı Merkezi’nin +90 312 292 29 29 numaralı telefonunu 7 gün 24 saat boyunca arayabilirsiniz. Buna ilaveten 14.30-16.30 saatleri arasında telefonla Başkonsolosluğumuzdan bilgi alabilirsiniz. Personel sayımızın sınırlı olması sebebiyle bize telefonla ulaşmakta sorun yaşamanız halinde konsulat.duesseldorf@mfa.gov.tr adresine e-posta göndererek soru, tavsiye ve dileklerinizi bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınıza en hızlı şekilde yanıt vermeye, şikayetlerinizi gidermeye çalışıyoruz. Aynı şekilde Başkonsolosluğumuzun facebook ve twitter sayfalarını takip ederek tüm faaliyet ve duyurularımızdan haberdar olabileceğinizi hatırlatmak istiyorum.

Bu vesileyle görev bölgemizdeki tüm vatandaşlarımızı, ülkemizde 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilecek 26. dönem milletvekili genel seçimleri için 8-25 Ekim tarihlerinde Başkonsolosluğumuz yeni hizmet binasında kurulacak sandıklarda oy kullanmaya, bu şekilde seslerini anavatanlarına duyurma fırsatından en geniş şekilde yararlanmaya davet etmek istiyorum.

Geçmiş Kurban Bayramınızı tebrik eder, daha nice Bayramlarda görüşmek dileğiyle, Başkonsolosluğumuz personeli ve şahsım adına içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Şule Gürel

T.C. Düsseldorf Başkonsolosu